سلامت و سبک زندگی, راهنمایی سلامتی

سبک زندگی سالم

سبک زندگی سالم

چنانچه به دنبال سبک زندگی سالم هستید یعنی می‌خواهید سالم‌ترین بدن را داشته باشید، بدنی که هم از نظر فیزیکی خوب به نظر برسد و هم احساس خوبی داشته باشد. بدین منظور غالباً سیگار نمی‌کشید، سعی می‌کنید وزن خود را حفظ کنید، غذا‌های سالم با مقدار زیادی میوه، سبزی‌ها و فیبر می‌خورید، به طور منظم ورزش می‌کنید، سعی بر این دارید استرس خود را کنترل کنید، هر شب باکیفیت می‌خوابید و اساساً همه چیز را همیشه در حد اعتدال انجام می‌دهید. در این مقاله سعی بر این داریم سبک زندگی سالم را به شما معرفی کرده و راهکار‌هایی را برای رسیدن به این سبک به شما معرفی نماییم.

تعریف سبک زندگی سالم

خوشحال بودن و خوشبخت بودن آسان است این سبک زندگی ما است که رسیدن به آن را پیچیده کرده است. سبک زندگی سالم و شاد بدان معنا است که عشق در زندگی ما وجود داشته باشد و ما سبک زندگی را مطابق با نیاز‌های اساسی بدن و ذهن خود داشته باشیم، آنگاه تمام قدردانی، اعتماد به نفس و انگیزه در جهان به طور طبیعی از آن سرچشمه خواهد گرفت. ما نیاز داریم که به اصول اولیه برگردیم و به پایه‌های زندگی خود گرایش داشته باشیم، به جای اینکه دائماً روی یک ساختار ناپایدار به سراغ یک لایه رنگ تازه روی کاغذ برویم.

برای رسیدن به سبک زندگی سالم لازم نیست همه چیز را هم زمان تغییر دهید. در واقع، ترفند زندگی سالم، ایجاد تغییرات کوچک است. هر روز قدم‌های بیشتری بردارید، میوه به غلات خود اضافه کنید، یک لیوان آب اضافی بخورید، یا به دومین پوره سیب زمینی کره‌ای نه بگویید. در زیر به تفکیک راهکار‌هایی که برای رسیدن به سبک زندگی شاد و سبک زندگی سالم نیاز است، بیان می‌شود و شما با عمل به هر یک از آن‌ها می‌توانید به زندگی شاد و سالم دست یابید.

شیوه زندگی سالم و شاد

شیوه زندگی سالم و شاد

ما هرگز برای بی‌تحرکی، کم خوابی، انزوای اجتماعی، زندگی پر از فست فود، سرعت دیوانه‌وار زندگی مدرن و…طراحی نشده بودیم. رسیدن به سبک زندگی سالم علیرغم صنعت عظیمی که برای پیچیده‌تر کردن آخرین جنبه‌های آن به وجود آمده است، در واقع بسیار ساده‌تر از آن چیزی است که اکثر مردم تصور می‌کنند.

امروزه ما به استرس، اضطراب، تنهایی و سایر فشار‌های روانی به عنوان جنبه‌های جدایی ناپذیر و همه‌جا حاضر زندگی خود فکر می‌کنیم. در ثروتمندترین و باثبات‌ترین جوامعی که جهان تا به حال شناخته است، ما به نقطه‌ای رسیده‌ایم که استرس‌های ذهنی را که باعث حوادث بی‌سابقه و سرسام‌آور می‌شود، حتی تمجید کرده و حتی عادی و بی‌اهمیت جلوه می‌دهیم.

این در حالی است که افرادی هستند که کاملاً شیوه زندگی سالمی دارند. آن‌ها صرفاً قبایل بومی هستند که سبک زندگی سنتی آن‌ها با فعالیت بدنی شدید، رژیم‌های غذایی طبیعی، تعبیه در طبیعت، و پیوند‌های اجتماعی تنگاتنگ آن‌ها منعکس‌کننده روشی است که انسان‌ها در تمام 10000 سال از 1.8 میلیون سال زندگی ما زندگی کرده‌اند. به عبارت دیگر، آن‌ها به شیوه‌ای زندگی می‌کنند که بدن ما برای زندگی تکامل یافته است.

پس آیا همه ما باید شهر‌ها را ر‌ها کنیم و به سرزمینی بازگردیم تا به‌عنوان شکارچی زندگی کنیم؟ احتمالاً نه، هرچند که بدون شک ماجراجویی آخر هفته را برای شما رقم خواهد زد.

کاری که ما باید انجام دهیم این است که زندگی خود را تا حد امکان بر اساس نیاز‌های اساسی بدن و ذهن خود طراحی کنیم. مثبت اندیشی در ذهن ماست. به این معنا که به مواد شیمیایی مغز ما بستگی دارد. اما شیمی مغز ما تحت تأثیر هر کاری است که انجام می‌دهیم، ازآنچه برای ناهار خوردیم، با چه کسی آن را خوردیم، بیرون یا زیر آفتاب خوردیم و شاید بعد از آن قدم بزنیم.

خلاصه به سبک زندگی ما بستگی دارد. همه‌چیز به اصول اولیه سلامت انسان برمی‌گردد. برای داشتن سبک زندگی سالم در دنیای مدرنیته باید کار‌های زیر را در برنامه روزمره خود بگنجانیم:

1- ورزش کنید

ورزش راهی برای رسیدن به زندگی سالم
ورزش راهی برای رسیدن به زندگی سالم

همه ما می‌دانیم که ورزش برای ما مفید است، اما بسیاری از ما ممکن است متوجه نباشیم که فعالیت بدنی چه تأثیری بر شیمی مغز ما دارد، و در نتیجه بر خلق‌وخوی، وضوح ذهنی، انرژی، انگیزه و سلامت طولانی‌مدت ما تأثیر دارد. نشان داده شده است که فعالیت بدنی بدن و ذهن را به روش‌هایی قوی‌تر از هر قرصی که می‌توانید مصرف کنید تغییر می‌دهد.

هرگونه ورزشی را می‌توانید ادامه دهید به‌عنوان‌مثال؛ اگر باشگاه برای شما مناسب نیست، یوگا را امتحان کنید. اگر یوگا شما را به سمت خود نمی‌کشاند، دوچرخه سواری را از همه‌جا شروع کنید، یا حتی فقط به پیاده‌روی‌های تند طولانی بروید. هر فعالیتی که باشد، فعالیتی را پیدا کنید که شما را جذب کند و بخواهید آن را در برنامه هفتگی خود ادغام کنید.

2- ارتباط اجتماعی

اغراق نیست اگر بگوییم اجداد ما هر دقیقه از هر روز را در جمع نزدیک‌ترین افراد به خود می‌گذراندند. در بیشتر تاریخ ما، این تنها راه زنده ماندن بود، و بنابراین تکامل یافتیم تا آسایش، اوقات فراغت و معنای خود را از طریق ارتباط با دیگران پیدا کنیم. گونه ما عمیقاً اجتماعی و حتی قبیله‌ای است. ما عمیقاً و روزانه به یکدیگر نیاز داریم. در واقع، نشان داده شده است که حتی صرف حضور فیزیکی دیگران با مکانیسم پاسخ استرس مغز که ریشه بسیاری از بیماری‌های ماست، مبارزه می‌کند.

 با این‌حال، در جامعه فردگرای امروزی، بسیاری از ما زمان زیادی را صرف رقابت برای رسیدن به اهداف شغلی خود می‌کنیم که ارتباطات اجتماعی خود را قربانی می‌کنیم و سلامت، شادی و اهداف خود را در این فرآیند تضعیف می‌کنیم. زمان آن فرا رسیده است که به ارزش‌گذاری برای چیز‌هایی که واقعاً در زندگی اهمیت دارد، برگردیم.

بیشتر بخوانید  خاصیت درمانی دمنوش‌های گیاهی

3- اسید‌های چرب امگا 3

علیرغم تصویری که ما از اجدادمان داریم که در دشت‌ها غارت می‌کنند و جانوران وحشی را با نیزه تعقیب می‌کنند، واقعیت کمتر جذاب این است که بیشتر رژیم‌های غذایی اجداد ما از ماهی، آجیل، گیاهان و سایر صید‌های راحت‌تر تهیه شده است. مغز ما بیشتر چاق است. ثابت شده است که رژیم‌های غذایی سرشار از اسید‌های چرب امگا 3 و عنصر فعال کلیدی EPA، اثرات ضد افسردگی و بهبود خلق‌وخوی قابل توجهی دارند.

4- بهداشت خواب

در عجله برای کم کردن زمان بیشتری از هر روز، بسیاری از ما خواب را به‌عنوان یک تجمل هزینه ناپذیر یا یک ناراحتی برای شکست خوردن در مسیر سریع برای رسیدن به اهداف خود می‌بینیم. حتی در فرهنگ وسواس عملکرد ما این امری عادی شده است که می‌بینیم چهره‌های برجسته از محرومیت از خواب تجلیل می‌کنند یا سعی می‌کنند عده کمی را که بر بهداشت خواب خوب اصرار دارند به‌عنوان ضعیف یا تنبل شرمنده شوند.

اکثر مردم به هشت ساعت خواب در شبانه‌روز نیاز دارند تا واقعاً بهترین حالت خود را داشته باشند. خواب ناکافی تأثیر زیادی بر خلق‌وخو، عملکرد ذهنی و سلامت طولانی مدت ما دارد و یکی از دلایل اصلی افسردگی است.

5 – نور خورشید

اجداد ما بیشتر زندگی خود را در خارج از خانه زندگی می‌کردند، بنابراین جای تعجب نیست که بدن و ذهن ما برای عملکرد در اوج خود به نور خورشید وابسته است. افرادی که نور طبیعی کافی دریافت نمی‌کنند، کیفیت خواب، خلق‌وخوی، تعادل هورمونی و انرژی خود را دچار مشکل می‌کنند و هوس خوردن غذا‌های ناسالم را آغاز می‌کنند. به همین دلیل است که نور طبیعی در محیط‌های کاری بسیار مهم است.

6- راهبرد‌های ضد افکار منفی

اجداد ما زمان کمی برای نشستن در گوشه‌ای و پرداختن به افکار منفی داشتند. مغز ما باید فعال باشد. بنابراین اگر زمانی خود را در مارپیچ افکار منفی گرفتار کردید، فوراً آن را با تمرکز ذهن خود بر چیزی بیرونی از خود بشکنید: تعاملات اجتماعی، سرگرمی‌های خلاقانه، نوشتن افکار خود در یک مجله، بودن در طبیعت – همه این‌ها نشان داده شده است که اثرات قابل‌توجه تقویت‌کننده خلق‌وخو و ضدافسردگی هستند.

سبک زندگی سالم و شاد

سبک زندگی سالم و شاد از نظر سازمان بهداشت جهانی

طبق گفته سازمان بهداشت جهانی (WHO) سلامتی « وضعیت رفاه کامل جسمی، روانی و اجتماعی است و نه صرفاً عدم وجود بیماری». با توجه به این تعریف داشتن سبک زندگی سالم و شاد در کنار یکدیگر موجب می‌شود فرد به آرمان‌های زندگی خود دست‌یافته و از زندگی خود لذت ببرد. در اینجا ما سبک زندگی سالم و شاد را جداگانه توضیح داده و راه‌های رسیدن به آن را برای شما بیان می‌کنیم.

سبک زندگی سالم

راه‌های رسیدن به سبک زندگی شاد

برای اطمینان از یک سبک زندگی سالم، WHO مصرف مقدار زیادی میوه و سبزی‌ها، کاهش مصرف چربی، شکر و نمک و ورزش را توصیه می‌کند. بر اساس قد و وزن، افراد می‌توانند شاخص توده بدنی (BMI) خود را بررسی کنند تا ببینند آیا اضافه وزن دارند یا خیر. WHO مجموعه‌ای از نشریات را برای ترویج و حمایت از سبک زندگی سالم ارائه می‌دهد.

گام‌هایی برای رسیدن به سبک زندگی سالم

 • یک رژیم غذایی مغذی داشته باشید که بر اساس انواع غذا‌هایی که عمدتاً از گیاهان منشأء می‌گیرند نه حیوانات.
 • چند بار در روز نان، غلات کامل، ماکارونی، برنج یا سیب‌زمینی بخورید.
 • چندین بار در روز (حداقل 400 گرم در روز) از انواع سبزی‌ها و میوه‌ها، ترجیحاً تازه و محلی استفاده کنید.
 • با انجام سطوح متوسط ​​تا شدید فعالیت بدنی، ترجیحاً روزانه، وزن بدن را بین حد توصیه‌شده (BMI 18.5-25) حفظ کنید.
 • مصرف چربی را کنترل کنید (بیش از 30 درصد انرژی روزانه) و بیشتر چربی‌های اشباع‌شده را با چربی‌های غیر اشباع جایگزین کنید.
 • گوشت و فرآورده‌های گوشتی چرب را با لوبیا، حبوبات، عدس، ماهی، مرغ یا گوشت بدون چربی جایگزین کنید.
 • از شیر و لبنیات (کفیر، شیر ترش، ماست و پنیر) استفاده کنید که هم چربی و هم نمک کمی دارند.
 • غذا‌هایی را انتخاب کنید که قند کمی دارند و قند‌های آزاد را کم مصرف کنید و تعداد نوشیدنی‌ها و شیرینی‌های شیرین را محدود کنید.
 • یک رژیم غذایی کم نمک انتخاب کنید. کل نمک مصرفی نباید بیش از یک قاشق چای‌خوری (5 گرم) در روز باشد، از جمله نمک موجود در نان و غذا‌های فرآوری شده، پخته‌شده و نگهداری شده.
 • WHO محدودیت خاصی برای مصرف الکل تعیین نمی‌کند زیرا شواهد نشان می‌دهد که راه‌حل ایده‌آل برای سلامتی این است که اصلاً الکل ننوشید، بنابراین کمتر بهتر است.
 • غذا را به روشی ایمن و بهداشتی تهیه کنید. برای کمک به کاهش مقدار چربی اضافه‌شده، بخارپز، پخت، جوشاندن یا مایکروویو را انجام دهید.
 • ترویج تغذیه انحصاری با شیر مادر تا 6 ماهگی و معرفی غذا‌های کمکی ایمن و کافی از حدود 6 ماهگی.
 • تداوم شیردهی در 2 سال اول زندگی را تشویق کنید.

سبک زندگی شاد

سبک زندگی شاد

چگونه می‌توانیم شادتر باشیم و بالاخره خوشبختی چیست؟ بسته به فرهنگی که در آن زندگی می‌کنیم، مردم شادی را به شیوه‌های مختلف می‌بینند و باور‌های متفاوتی در مورد آن دارند. برای مثال، در حالی که آمریکایی‌ها شادی را با هیجان مرتبط می‌دانند، ژاپنی‌ها آن را بیشتر از منظر صلح و آرامش می‌بینند. اما در کل با احساس شادی و رضایت همراه است. بنابراین سبک زندگی سالم و شاد برای افراد مختلف تعاریف گوناگونی دارد.

بیشتر بخوانید  چای سبز چگونه باعث لاغری میشود؟

مغز ما بر بقا متمرکز است. دلیل تأسف باری وجود دارد که چرا شادی اغلب دست نیافتنی است و مغز ما به‌سادگی به این طریق سیم کشی نشده است. در عوض، مغز ما برای زنده ماندن، محافظت از خود و حفظ امنیت تکامل یافته است. چگونه سبک زندگی شادی داشته باشیم؟ در این امر مانند هر چیز دیگری، پرورش شادی مداوم نیاز به تمرین دارد. به یک معنا، ما باید خط پایه خود را بازنشانی کنیم. این یک شبه اتفاق نمی‌افتد، ما در اینجا کار‌هایی را به شما می‌گوییم تا با تمرین آن به سبک زندگی شاد برسید.

 • روی نکات مثبت تمرکز کنید.

ذهنیت خود را تغییر دهید و آن را با نکات مثبت پر کنید تا بتوانید به خوشبختی طولانی مدت دست پیدا کنید.

 • پیروزی‌های کوچک را جشن بگیرید.

زندگی پر از فراز و نشیب است، اما در این بین پیروزی‌های کوچک زیادی داریم که مورد توجه قرار نمی‌گیرند. لحظه‌ای برای جشن گرفتن این برد‌های کوچک وقت بگذارید.

 • تعادل کار و زندگی خود را پیدا کنید.

کار زمان زیادی از روز ما را می‌گیرد، اما نباید تنها کاری باشد که انجام می‌دهیم. این مهم است که فعالیت‌ها و علایق خود را فراتر از شغل خود دنبال کنیم.

 • ذهن آگاه را تمرین کنید.

تمرین ذهن آگاه به معنای حضور، آگاهی و کنجکاوی است. پذیرفتن چیزی که از آن رنج می‌بریم استرس را کاهش می‌دهد و به ما کمک می‌کند موقعیت‌ها را همان‌طور که هستند ببینیم. از طریق ذهن آگاه، می‌توانیم آرامش و تائید را در خود پیدا کنیم.

 • خلاق باشید.

کسانی که وقت خود را با استفاده از تخیل و خلاقیت می‌گذرانند، اشتیاق بیشتری دارند و احساس خوشبختی و رفاه طولانی مدتی دارند. چنین فعالیت‌های خلاقانه می‌تواند شامل نوشتن، نقاشی، طراحی و اجرای موسیقی باشد.

 • ناقص بودن را بپذیرید.

بیشتر انسان‌ها در حال تلاش کردن برای رسیدن به کمال هستند. ما می‌خواهیم خود را به بهترین شکل ممکن سوق دهیم. اما برای اینکه واقعاً شاد باشید، باید نقصی را که بخشی از زندگی است بپذیرید. کمال غیرممکن است و نگه داشتن خود و دیگران به این معیار‌ها بیهوده است.

 • کاری که به آن علاقه مند هستید را انجام دهید.

واقعاً به چه چیزی علاقه دارید؟ روی ایجاد شغل در زمینه‌ای تمرکز کنید که به شما انگیزه می‌دهد و سطح بالایی از رضایت را برای شما فراهم می‌کند و برگ خرید شادی شما به‌طور تصاعدی بالا می‌رود.

 • عاقلانه خرج کنید.

خرج کردن پول برای تجارب، مسافرت، ناهار، کنسرت و غیره می‌تواند ما را خوشحال‌تر کند. شادی مرتبط با دارایی‌های مادی محو می‌شود، اما تجربیات به ما کمک می‌کنند تا هدف و اشتیاق خود را در زندگی مشخص کنیم.

 • در لحظه زندگی کنید.

برای زندگی در لحظه تلاش کنید و قدردانی عمیق‌تری از زندگی خود خواهید داشت.

 • شکرگزاری را در خود پرورش دهید.

راه‌هایی برای پرورش شکرگزاری به‌صورت روزانه پیدا کنید. سپاس‌گزاری برای همه چیز‌هایی که دارید، شما را شادتر و راضی‌تر می‌کند.

 • پس بدهید.

با وقت و پول خود سخاوتمند باشید. به نیازمندان ببخشید. به کسانی که دوستشان دارید و به آن‌ها اهمیت می‌دهید هدیه دهید. کسانی که پس می‌دهند حس ایثار و انسان‌دوستی دارند. کسانی که در خرج کردن پول برای دیگران سخاوتمند هستند، از سلامت خوبی برخوردارند، شاید به این دلیل است که بخشیدن تأثیر خوبی دارد که فشارخون و استرس را کاهش می‌دهد.

 • خودتان را غافلگیر کنید.

بخشی از احساس شادی، احساس تحریک، علاقه و کمی غافلگیر شدن از زندگی است. پس با تعیین اهداف خارج از منطقه امن خود، خود را شگفت‌زده کنید و به یاد داشته باشید که از سواری لذت ببرید!

 • به موسیقی گوش دهید و با آن درگیر شوید.

گوش دادن به موسیقی روحیه ما را بالا می‌برد. موسیقی باعث می‌شود احساس بهتری به زندگی داشته باشید.

 • خودتان باشید

به تأیید دیگران وابسته نباشید، بلکه خود را همان‌گونه که هستید بپذیرید.

 • روابط معنادار ایجاد کنید.

بدون روابط معنادار، ما تنها و منزوی هستیم. وقتی به دنبال خوشبختی با دیگران باشیم، شادتر هستیم.

 • هیچ‌چیز با شما قابل مقایسه نیست.

خود را با افرادی که با آنها ارتباط دارید مقایسه نکنید. اجازه مقایسه دادن ریشه حسادت و کینه را بزرگ کرده و اجازه قدردانی از داشته‌هایمان را از ما سلب می‌کند.

 • دست از نگرانی بردارید.

نگرانی‌ها ذهن شما را آزار می‌دهند و باعث می‌شوند از چیز‌هایی که اغلب کنترلی روی آن‌ها ندارید، بترسید. وقتی نگرانی شما را فراگرفته است، نمی‌توانید شادی یا حتی رضایت را تجربه کنید.

 • با افراد شاد معاشرت کنید.

یکی از راز‌های خوشبختی دراز مدت این است که خود را در کنار دیگرانی قرار دهید که آن‌ها نیز خوشحال هستند.

 • زمانی را در طبیعت بگذرانید.

هر چه زمان بیشتری را در طبیعت بگذرانیم و با دنیای طبیعی اطرافمان ارتباط بیشتری داشته باشیم، احساس شادی بیشتری در ما ایجاد می‌کند.

 • خاطرات خوش را مرور کنید.

وقتی لحظات خوب و خاطرات خوش را به یاد می‌آوریم، می‌توانیم اعتمادبه‌نفس خود را افزایش دهیم و احساس نزدیکی به اطرافیان خود کنیم.

نتیجه‌گیری

داشتن سبک زندگی سالم

با توجه به توضیحات داده شده برای داشتن سبک زندگی سالم باید در کنار رعایت اصول بهداشتی در راستای سلامت بدن مانند، سیگار نکشیدن، حفظ وزن متعادل، تغذیه با غذا‌های سالم با میوه، سبزی‌ها و فیبر، ورزش باید به سلامت روح و روان نیز توجه داشته و سعی بر این داشت تا استرس را کم کرده وخواب کافی داشته باشید و حد اعتدال را در همه امور حفظ کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.