طرز تهیه چای و دمنوش, تهیه چای, آماده سازی دمنوش ها

طرز تهیه چای و دمنوش

طرز تهیه چای و دمنوش

شاید بسیاری از اشخاص حس کنند که دم کردن چای یک کار روزمره است و آن را به خوبی انجام می‌دهند. اما نکته مهم در این خصوص، نوع چای است. اغلب ایرانیان از چای سیاه استفاده می‌کنند. اما همه چای‌ها مانند چای سیاه برای استفاده آماده نمی‌شوند. به عبارتی هر نوع چای مانند خواص مخصوص خود، دارای شیوه مخصوص آماده‌سازی است. در ادامه به بررسی نحوه آماده‌سازی انواع چای می‌پردازیم.

انواع چای موجود در بازار

در حال حاضر در مناطق مختلف انواع چای را می‌توان یافت. هر کدام از انواع چای دارای خواص مؤثری هستند. محبوب‌ترین چای میان ایرانیان نیز همان چای سیاه است. چای سیاه دارای کافئین پایین و کمی آرامش بخش می‌باشد. از دیگر چای‌های معروف و محبوب ایرانیان، چای سبز است. چای سبز دارای خواص مؤثری در خصوص لاغری است. لذا نوشیدن آن در کنار ورزش و رعایت میزان مناسب، منجر به تناسب اندام خواهد شد. برخی از انواع چای عبارتند از:

 • چای سیاه
 • چای سبز
 • چای سفید
 • چای اولانگ

همان طور که ذکر شد چای سیاه از محبوب‌ترین انواع چای در ایران است که در کشور عزیزمان نیز کشت می‌شود. لازم به ذکر است که چای سیاه نیز انواع خاص خود را دارد. یکی از انواع چای سیاه که شاید تعجب برانگیز باشد، چای ماسالا است. بسیاری آن را جزء چای سیاه محسوب نمی‌کنند. اما دسته‌بندی چای سیاه گسترده است. انواع دیگر چای سیاه نیز بیان شده‌اند:

 • دارجلینگ
 • ارل‌گری
 • کی مون
 • ماسالا
 • کنیان
 • یون نان
 • سیلام
 • آسام

چگونه چای سیاه را دم کنیم؟

دم کردن چای سیاه

همانطور که ذکر شد، چای سیاه انواع مختلفی دارد. لذا هر کدام شیوه آماده‌سازی خود را دارند. در این بخش، به نحوه دم کردن چای ماسالا می‌پردازیم. این نوع چای را می‌توان به روش‌های متعددی آماده و سرو کرد. شایان ذکر است که چای ماسالا همراه با شیر آماده خواهد شد. لذا اگر به شیر حساسیت دارید، از نوشیدن آن خودداری کنید. در خصوص آماده‌سازی این چای، بایستی ابتدا مقداری شیر را گرم کنیم. به صورتی که سر ریز نشود. پس از آن مقداری چای سیاه در آن ریخته و می‌جوشانیم. لازم به ذکر است که این روش برای مواقعی است که خود شخص ادویه‌ها را آماده نماید. پس از جوشیدن شیر، بایستی مقداری از پودر آماده شده را اضافه نماییم. پس از چند دقیقه نیز می‌توانید آن را میل کید.

دم کردن چای سبز

چای سبز که به دلیل خواص بی‌نظیرش در لاغری معروف است، دارای خواص مختلف دیگری می‌باشد. این نوع چای انواع بسیاری ندارد و آماده‌سازی آن آسان است. لذا یک چای مناسب برای دوستداران تناسب اندام بشمار می‌رود. برای دم کردن این نوع چای بایستی به ازای هر لیوان آب، از یک قاشق چایخوری برگ چای استفاده کنیم. توصیه می‌شود برای سرو آن نیز از صافی استفاده شود. چرا که گا‌هاً برگ‌های چای بسیار بزرگ و غیر قابل تحمل هستند.

مراحل دم کردن چای سبز به ترتیب بیان شده است:

 1. قرار دادن آّب بر روی حرارت تا زمانی که به نقطه جوش برسد.
 2. خاموش کردن کتری و رساندن دمای آب به حدود 80 درجه سانتی‌گراد
 3. طبق نسبت ذکر شده، به ازای هر لیوان آب یک قاشق چایخوری از برگ چای اضافه کنید.
 4. آب را در همان درجه 80، به قوری اضافه نمایید.
 5. زمان مورد نیاز برای دم کشیدن چای سبز 2 الی 8 دقیقه بسته به کیفیت چای خواهد بود.
 6. پس از آماده شدن چای، بایستی برگ‌های چای را از آن جدا کنید یا آن را از صافی رد کنید. چرا که عدم انجام این کار باعث تلخی چای می‌شود.

نکات مهم برای آماده‌سازی چای سبز

دم کردن چای سبز

آماده‌سازی چای سبز به برخی نکات بستگی  la در صورت عدم رعایت این موارد، نمی‌توانید چای خوش طعمی داشته باشید. اولین نکته در خصوص دمای مناسب آب است. اگر آب از دمای 75 تا 80 درجه بالاتر یا پایین‌تر باشد، چای به خوبی دم نمی‌کشد. بهترین راه برای تنظیم دمای آب نیز برداشتن آن به مدت چند دقیقه از روی حرارت است. نکته حائز اهمیت دیگر در این رابطه نیز، زمان دم کشیدن چای است. میزان دقیق آن بر اساس کیفیت چای بین 2 تا 8 دقیقه طول می‌کشد. از طرفی نیز این نوع چای حساس بوده و موجب تلخی در اثر دم کشیدن بیش از حد خواهد شد.

خواص چای سبز

چای سبز یکی از دمنوش‌های پر خاصیت موجود در بازار است. البته خاصیت آن به طرز تهیه این دمنوش بستگی دارد. به عبارتی خواص این چای با عدم رعایت نکات آماده‌سازی، از بین خواهد رفت. یکی از مهمترین خواص چای سبز، تاثیر آن بر لاغری و تناسب اندام است. اما این مسأله دلیل بر کفایت نوشیدن چای سبز به جای ورزش نیست. یکی از موثرترین انواع چای سبز در لاغری که به راحتی در ایران نیز یافت می‌شود، چای سنا می‌باشد.

دم کردن چای سنا یا تهیه برگ سنا نیز تنها به آب و برگ این گیاه نیاز دارد. برای این کار ابتدا آب را گرم کنید به صورتی که جوشانده نشود. سپس برگ‌های خشک سنا را شسته و به قوری اضافه نمایید. اجازه دهید تا دم بکشد. این زمان به صورت تقریبی معادل 10 دقیقه است. و پس از صاف کردن آن نوش جان کنید. البته می‌توان کمی عسل نیز در آن ریخت. شایان ذکر است که مرحله رد کردن از صافی، به دلیل تلخ شدن و حساسیت دمنوش برگ سنا است.

بیشتر بخوانید  نحوه صحیح دم کردن چای

چای سفید چیست؟

چای سفید چیست

قبل از شناخت انواع چای سفید موجود در بازار، بهتر است کمی در مورد آن بدانید. چای سفید از گلبرگ‌های تازه چای تهیه می‌شود. این نوع چای به کمک نور آفتاب خشک شده و اکسید نمی‌شود. اگر به دنبال یک چای با کافئین پایین و خواص بالا هستید حتماً چای سفید را امتحان کنید. لازم به ذکر است که نوشیدن چای سفید برای اولین بار، احساس بی‌مزه بودن آن را خواهد داد. اما به مرور زمان طعم شیرین ملایم آن آشکار می‌شود. چای سفید، یکی از انواع دمنوش‌هایی است که مصرف مداوم آن مشکلی برای بدن ایجاد نمی‌کند.

انواع چای سفید

چای سفید نیز انواع مختلفی دارد. اما مرکز آن در سراسر جهان، استان فوجیان چین شناخته می‌شود. به صورت کلی این نوع چای را با 3 نوع اصلی می‌شناسند. این 3 نوع ذیلا معرفی شده‌اند:

 • چای سفید دارجیلینگ: این نوع چای صرفاً در دسته‌بندی چای سفید قرار داده می‌شود. به عبارتی ربطی به فوجیان چین ندارد و در منطقه دارجیلینگ هند کشت می‌شود. مراحل فرآوری این نوع چای در هند، کاملاً مشابه نمونه موجود در فوجیان است. لازم به ذکر است که تفاوت ظاهری چندانی بین دو مورد جود ندارد. اما عطر و طعم آن‌ها بسیار از هم متفاوت است.
 • چای سفید (کشت و برداشت می‌مون‌ها): این مورد بیشتر شبیه به شایعه است. گفته می‌شود ابتدا این نوع چای توسط می‌مون‌های آموزش دیده از نوک گیاهان مرتفع به دست آمده است. اما نکته حائز اهمیت، غیر قابل باور بودن این افسانه است. امروزه نیز این اصطلاح برای بیان کیفیت چای سفید به کار می‌رود. پس اگر در موقعیتی فروشنده ادعا کرد که چای سفید برداشت می‌مون است، منظور او کیفیت بالای چای می‌باشد.
 • چای مادان: این نوع چای یکی از انواع قابل کشت در مناطق مختلف است. چای مادان در چند کشور در جهات کشت و مورد استفاده قرار می‌گیرد. این چای دارای برگ‌های سوزنی و مخروطی یا کمی باز است. عطر و طعم چای مادان همانند طعم کلی چای سفید بوده و تفاوت چندانی در طعم و ظاهر آن حس نمی‌شود.
 • سوزن نقره‌ای: درست همانند نام خود پوشیده از برگ و مو‌های سفید است. این نوع چای پس از آماده‌سازی، رنگ نقره‌ای خاصی به خود می‌گیرد. این رنگ زیبای آن به دلیل وجود رنگ دانه‌های نهفته در درون گیاه است. شایان ذکر است که بوته این گیاه بزرگ بوده و نمی‌توان آن را در منزل کشت کرد.

دم کردن چای سفید

دم کردن چای سفید نیز به صورت کلی نیاز به 177 میلی لیتر آب به ازای هر دو قاشق چای خوری دارد. تهیه و دم کردن دمنوش چای سفید 1 تا 5 دقیقه زمان می‌برد. فرآیند تهیه این چای پرخاصیت ذیلا بیان شده است:

 1. در مرحله اول بایستی آب را گرم کنید. میزان دقیق دمای آب بایستی حدود 77 درجه سانتی گراد باشد.
 2. حدود دو قاشق از چای سفید خود را در قوری بریزید. به نسبت ذکر شده توجه کنید تا چای شما بهترین عطر و طعم را شامل شود.
 3. اضافه کردن آب گرم با آرامی بر روی چای
 4. قرار دادن درب قوری مورد نظر، و اجازه دادن به دم کشیدن چای، توصیه می‌شود هر 30 ثانیه چای خود را بررسی کنید تا طعمی مطلوب پیدا کند. معمولاً دم کشیدن این نوع چای بین 1 تا 5 دقیقه طول می‌کشد.
 5. سپس چای را از صافی رد کنید. رد کردن چای از صافی و سپس سرو آن، ظاهر بهتری به چای می‌دهد.
 6. در صورتی که از چای سفید کیسه‌ای استفاده خواهید کرد، آن را به مدت 1 تا دو دقیقه در فنجان قرار دهید. سپس آن را نوش جان نمایید. بهتر است این نوع چای را دم کنید. چرا که در این صورت عطر و طعم بهتر و خواص بیشتری دریافت می‌شود.

نکات مهم برای دم کردن چای سفید

دم کردن چای سفید

دم کردن یک چای سفید ساده نیز دارای برخی نکات است. چرا که برای بهره‌مندی از بهترین عطر و طعم این نوع چای، بایستی این نکات را رعایت کرد. برخی از نکات آماده‌سازی و تهیه چای سفید عبارتند از:

 • چای سفید در دفعات اول طعمی نزدیک به آب دارد. لذا می‌توان آن را همراه افزودنی‌ها دم کرد. یکی از محبوب‌ترین افزودنی چای سفید زنجبیل و پونه است.
 • برای تهیه چای سفید حتماً از آب سرد استفاده شود. املاح آب نیز بسیار مهم است. لذا این چای را همراه با آب‌های سنگین‌تر مانند آب رودخانه تهیه نکنید.
 • میزان حساسیت چای سفید از چای سبز نیز بیشتر است. لذا در زمان تهیه آن دقت بالایی به کار ببرید.
 • شایان ذکر است که هر چه چای شما ظریف‌تر باشد، بایستی از حین آماده‌سازی چای خود از آب سردتری استفاده کنید. معمولاً توصیه می‌شود دمای آب حدود 80 درجه سانتی‌گراد باشد.
 • نوع چای، تعیین‌کننده میزان دقیق حرارت آب مورد نیاز برای تهیه آن است. لذا حتماً از فروشنده در مورد طرز تهیه چای سؤال کنید.

خواص چای سفید

چای سفید شاید در دسته‌بندی چای سبز قرار نگیرد، اما قدرت چربی سوزی خوبی دارد. این نوع چای مانند چای سبز به تناسب اندام یاری می‌رساند. شایان ذکر است که چای سفید، چربی‌های اضافه بدن را سوزانده و موجب لاغری خواهد شد. لذا بایستی در میزان نوشیدن آن دقت شود. این چای، اکسیده نیست و فرآیند بهتری برای سوزاندن چربی‌ها دارد. این چای دارای مقدار بسیار زیادی آنتی اکسیدان است که این نکته نیز به تناسب اندام و کاهش وزن مصرف‌کننده منجر می‌شود. این نوع چای برای بیماران دیابتی نیز مناسب است چرا که دارای خاصیت ضد دیابت می‌باشد.

بیشتر بخوانید  نحوه صحیح دم کردن چای

تاثیر چای سفید بر دیابت در چین اثبات شده و مصرف‌کنندگان می‌توانند از آن به عنوان یک دمنوش مفید استفاده کنند. توصیه می‌شود برای بیماران دیابتی این چای را جایگزین انسولین نکنید چرا که این چای تنها موجب کنترل دیابت است و موجب درمان ریشه‌ای دیابت نمی‌شود. شایان ذکر است که چای سفید موجب تقویت هوشیاری نیز می‌شود. لذا در زمان کسلی و یا مواقعی که به نشاط بیشتری نیاز داشتید چای سفید بنوشید. همچنین این نوع چای برای افزایش جذب آهن نیز موثر است. این ویژگی چای سفید مناسب دوران قاعدگی بانوان می‌باشد.

انواع چای اولانگ

چای اولانگ چیست

چای اولانگ دارای انواع مختلفی نیست و معمولاً با یک نوع خاص در بازار شناخته می‌شود. این نوع چای نیز اغلب در چین کشت شده و به سراسر دنیا صادر می‌گردد. برای خرید چای اولانگ می‌توان به فروشگاه‌های معتبر اینترنتی و یا عطاری‌ها مراجعه نمود. فروشگاه‌های دمنوش گیاهی نیز گزینه خوبی برای خرید چای اولانگ هستند. این نوع چای دارای عطر و طعم خاص خود است. میزان کافئین و غلظت طعم آن، بین چای سیاه و چای سبز است. لذا ملایم، خوش طعم و خوش بو خواهد بود.

خواص چای اولانگ

مهمترین گزینه قابل بررسی در مورد مواد غذایی همیشه ارزش غذایی آن است. میزان ارزش غذایی چای نیز بر اساس املاح موجود در آن بررسی خواهد شد. میزان املاح موجود در هر فنجان از چای اولانگ به صورت تقریبی شامل موارد زیر می‌شود:

 • کافئین: حدود 36 گرم
 • نیاسین: حدود 1 درصد
 • سدیم: حدود 1 درصد
 • پتاسیم: حدود 1 درصد
 • منگنز: حدود 26 درصد
 • فلوراید: حدوداً بین 5 تا 24 درصد

همچنین این چای دارای آنتی اکسیدان‌های متفاوتی است. خواص مختلف این چای، آن را از سایر چای‌ها متمایز می‌کند. برخی از این خواص :

 • پیشگیری و کنترل دیابت
 • آنتی اکسیدان‌های موجود در چای اولانگ موجب کنترل کلسترول خود می‌شوند. همچنین موجب تنظیم فشار خون نیز هستند. لذا نوشیدن چای اولانگ به صورت مرتب، موجب بهبودی بیماری قلبی خواهد شد.
 • چای اولانگ نیز خواص مشابه دمنوش چای سفید دارد. حتی طرز تهیه چای اولانگ کمی مشابه چای سفید و چای سبز است. این چای نیز مانند دو مورد ذکر شده خاصیت چربی سوزی دارد. لذا از آن برای از بین بردن چربی اضافه و تناسب اندام استفاده می‌شود.
 • بهبود عملکرد مغز و جلوگیری از زوال عقل
 • پیشگیری از بروز بیماری سرطان و جلوگیری از جهش سلول‌ها

دم کردن چای اولانگ

به صورت کلی برای دم کردن چای اولانگ بایستی به نسبت هر 177 میلی لیتر آب، یک قاشق چایخوری چای استفاده نمود. البته اگر تنها از برگ‌های این چای استفاده می‌کنید، معادل 2 قاشق چایخوری اضافه شود. مراحل دم کردن چای اولانگ دیلا بیان شده است:

 1. بایستی آب تا درجه 82 سانتی‌گراد گرم شود. این بهترین دما برای دم کردن چای اولانگ است.
 2. 2.    2 قاشق از چای اولانگ به قوری اضافه و سپس آب به آن اضافه گردد.
 3. سعی کنید آب را به آرامی اضافه کنید. چرا که این چای نیز مانند سایر انواع معرفی شده حساس است.
 4. سپس برای دم کشیدن به آن 1 الی 5 دقیقه فرصت دهید. این زمان به کیفیت چای بستگی دارد. اگر از زمان دقیق چای خود اطلاع ندارید، آن را هر 30 ثانیه تست کنید.
 5. سر انجام پس از رسیدن به طعم و عطر مطلوب، آن را از صافی رد کرده و میل کنید.

نکات مهم دم کردن و سرو کردن چای اولانگ

چای اولانگ به عنوان یکی از انواع پر خاصیت چای در بازار، برای استفاده بهتر برخی نکات مهم دارد. در صورت عدم رعایت نکات ضروری در خصوص تهیه چای، ممکن است خواص، عطر و طعم آن خراب شود. برخی از نکات مهم در مورد چای اولانگ عبارتند از:

 • بهترین زمان برای مصرف چای اولانگ، 15 تا 30 دقیقه قبل از صبحانه است.
 • هر فنجان چای اولانگ دارای 16 تا 55 میلی گرم کافئین است.
 • چای اولانگ را می‌توان با برخی افزودنی‌ها ترکیب نمود.
 • چای اولانگ در صورت عدم استفاده از صافی، امکان تلخ شدن را دارد.
 • تهیه چای اولانگ تازه، بایستی از فروشگاه‎‌های معتبر صورت پذیرد.

کلام پایانی

دم کردن هر نوع چای دارای روش خاص خود است. همچنین نگهداری و سرو آن‌ها با یکدیگر تفاوت زیادی دارد. بهتر است قبل از انتخاب چای، ذائقه خود را ملاک قرار دهید. چرا که برخی از این چای‌ها امکان آسیب‌رسانی به بدن را دارند. توصیه می‌شود بیش از حد چای ننوشید چرا که مصرف بیش از حد هر نوع ماده غذایی برای بدن ضرر دارد.

محصولات مرتبط در تی تایم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *