سلامت و سبک زندگی, راهنمایی سلامتی

خاصیت درمانی دمنوش‌های گیاهی

دمنوش لاغری

دمنوش‌های گیاهی یکی از روش‌های درمان خانگی و پیشگیری از بیماری‌ها نیز شناخته می‌شوند. خواص دمنوش‌های گیاهی بسته به نوع دمنوش متفاوت است. اما خواص مشترک بین آن‌ها نیز وجود دارد. مانند سایر نوشیدنی‌های موجود در بازار مصرف دمنوش نیز باید به اندازه باشد. چرا که ممکن است در برخی موارد منجر به بروز مشکل شود. لذا توصیه می‌شود برای بهره‌مندی از خواص بیشتر، با متخصص تغذیه در ارتباط باشید. در ادامه به بررسی خواص برخی از انواع دمنوش‌ها می‌پردازیم.

دمنوش لاغری بانوان و آقایان

دمنوش لاغری یک عنوان کلی برای برخی از دمنوش‌ها است که می‌تواند بسیاری از انواع دمنوش‌ها را در برگیرد، چرا که دمنوش‌های متنوعی دارای خاصیت لاغری هستند. معروف‌ترین دمنوش لاغری موجود در تمامی بازار‌ها، چای سبز است. چای سبز دارای خاصیت‌های متعددی است که یکی از آن‌ها خاصیت لاغری است. برای بهره‌مندی از این خاصیت دمنوش بایستی آن را به شیوه صحیح آماده نمایید. یکی از دیگر دمنوش‌ها که دارای خاصیت چربی سوزی است، دمنوش قهوه سبز است.
شایان ذکر است که دمنوش لاغری به تنهایی قادر به چربی سوزی کامل در بدن شخص نیست. به عبارتی تنها می‌تواند به چربی سوزی در بدن کمک کند. برخی از این دمنوش‌ها دارای مزایای دیگری نیز هستند. یکی از دیگر خواص دمنوش لاغری قهوه سبز، کافئین است. به عبارتی متقاضیانی که به دنبال یک نوشیدنی با کافئین مناسب و خاصیت لاغری هستند می‌توانند از قهوه سبز استفاده کنند. همچنین متقاضیانی که به دنبال کافئین پایین و خاصیت لاغری هستند. می‌توانند از دمنوش چای سبز استفاده نمایند.

دمنوش لاغری قهوه سبز

دمنوش لاغری قهوه سبز

دمنوش لاغری قهوه سبز همان قهوه خام تفت داده نشده است. این قهوه کافئین بالایی دارد. لذا مصرف آن برای همه افراد توصیه نمی‌شود. شایان ذکر است که کلروژنیک موجود در این نوع قهوه نیز بالا است. به عبارتی کافئین با افزایش سوخت و ساز بدن و کلروژنیک با کاهش کلسترول خون، منجر به چربی سوزی می‌شوند. دمنوش قهوه سبز خواص مختلفی دارد. برخی از این خواص عبارتند از:
• پیشگیری از کبد چرب
• لاغری
• جلوگیری از پیری پوست
• اثرات ضد دیابتی
• تأثیر بر میگرن
• تنظیم فشار خون


تهیه قهوه سبز کمی با قهوه تفت داده شده متفاوت است. تهیه قهوه سبز نیز به صورت آسیاب شده و آسیاب نشده انجام می‌شود. برای تهیه قهوه آسیاب شده، مراحل زیر را طی کنید:


• به ازای هر 350 میلی گرم آب، 50 گرم قهوه سبز آسیاب شده اضافه کنید. توجه کنید که بایستی آب سرد باشد.
• سپس مخلوط خود را در قهوه جوش بریزید و بر روی حرارت قرار دهید تا بجوشد.
• جوشیدن این قهوه معمولاً حدود 12 دقیقه طول می‌کشد.
• شایان ذکر است که بایستی در هنگام حرارت دادن به قهوه باید آن را هم بزنید.
• به محض جوشیدن آن را از روی حرارت بردارید.
• قهوه را چند دقیقه کنار بگذارید تا ته نشین شود.
• پس از ته نشین شدن قهوه، آن را از صافی رد کنید و نوش جان کنید. قهوه سبز را می‌توان به صورت گرم و سرد نوشید.

خواص دمنوش چای سبز


همان طور که ذکر شد چای سبز، معروف‌ترین دمنوش لاغری بین مردم بشمار می‌رود. خواص دمنوش چای سبز به لاغری محدود نیست. اما چون مهم‌ترین مزیت آن، خاصیت لاغری می‌باشد، آن را دمنوش لاغری می‌نامند. دمنوش لاغری چای سبز، تأثیر بالاتری نسبت به قهوه سبز دارد. همچنین توصیه می‌شود به جای قهوه سبز در بسیاری از موارد برای لاغری، از چای سبز استفاده شود. چرا که قهوه سبز دارای برخی مضرات در صورت استفاده زیاد می‌باشد. همان طور که ذکر شد، مهم‌ترین خاصیت چای سبز، چربی سوزی به کمک آن است.
اما نکته مهم‌تر این است که چای سبز از چه طریقی چربی سوزی در بدن را انجام می‌دهد. اهمیت نحوه انجام چربی سوزی در بدن بسیار مهم است. چرا که تأثیر مستقیمی بر سلامت بدن دارد. برای مثال قهوه سبز نیز یک دمنوش خوب برای لاغری است. اما دارای برخی مضرات است. روشی که از طریق قهوه سبز میسر می‌شود، منجر به ادرار‌آوری و بروز مشکلات دیگر می‌شود. که برای برخی از عزیزان مضر است. به خصوص استفاده مکرر از قهوه سبز در ماه رمضان و شرایط کاری خاص نیز منجر به کم آبی بدن خواهد شد.

بیشتر بخوانید  سبک زندگی سالم

چای سبز چگونه باعث چربی سوزی می‌شود؟

چای سبز چگونه باعث چربی سوزی می‌شود؟

خواص دمنوش چای سبز یا هر دمنوش دیگری در بدن، توسط املاح موجود در آن صورت می‌گیرد. به عبارتی مواد مغذی موجود در دمنوش در کنار املاح موجود در آن، در بافت‌های بدن جذب شده و تأثیر می‌گذارند. چای سبز نیز از همین قائده پیروی می‌کند. برای مثال کاتچین و کافئین موجود در چای سبز، به گونه‌ای سرعت سوخت و ساخت بدن را افزایش داده و منجر به تحریک اکسیداسیون چربی در بدن می‌شود. یکی دیگر از اتفاقاتی که پس از مصرف چای سبز در بد می‌افتد، تحرید تولید گرمای طبیعی در بدن است. این اتفاق در نتیجه افزایش سرعت سوخت و ساخت بدن میسر است. ناگفته نماند که تولید گرمای بیشتر در بدن نیز منجر به چربی سوزی خواهد شد.
اما اصلی‌ترین دلیل تأثیر چای سبز بر لاغری اشخاص، کاهش اشتهای متقاضیان است. این نوع چای منجر به کاهش میل به غذا می‌شود. به صورتی که فرد ناخواسته وارد رژیم غذایی می‌شود. اما شایان ذکر است که متقاضیان بایستی در خوراک خود دقت بالایی داشته باشند. چرا که طبق تحقیقات انجام شده بر روی چای سبز، این چای منجر به کاهش حدود 60 درصدی اشتها می‌شود. از این رو ممکن است بدن فرد دچار کمبود انرژی در ابتدای دوره مصرف چای سبز گردد. توصیه می‌شود برای بهره‌مندی از مزایای چای سبز، رژیم غذایی سالم را در پیش بگیرید. چرا که می‌تواند به حفظ سلامت در حین لاغری کمک شایانی نماید.

طرز تهیه چای سبز


پس از بررسی خواص دمنوش چای سبز، به بررسی نحوه دم کردن آن می‌پردازیم. تهیه دمنوش چای سبز بسیار مهم است. چرا که در صورت عدم تهیه صحیح آن، عطر و طعم چای متفاوت خواهد بود. همچنین ممکن است بر روی خواص آن نیز تأثیرات گوناگونی بگذارد. توصیه می‌شود از روش اصولی برای دم کردن چای سبز استفاده نمایید. موارد مورد نیاز برای دم کردن چای سبز ذیلا بیان شده است:
• برگ چای سبز، یک قاشق چای خوری به ازای هر لیوان آب
• آب
• لیوان یا فنجان برای سرو چای
• قوری و صافی برای دم کردن چای
مراحل و روش صحیح دم کردن چای سبز به شرح زیر است:
• ابتدا آب را در کتری یا سماور بریزید و روی حرارت قرار دهید تا جوش بیاید.
• سپس آن را از روی حرارت بردارید و مهلت دهید تا کمی حرارت آن کاهش یابد. به گونه‌ای که حرارت آب به 80 درجه رسد. معمولاً پس از جوشیدن آب، این اتفاق 5 دقیقه طول می‌کشد.
• به ازای هر لیوان آبی که دارید، یک قاشق چای خوری از برگ‌های چای سبز را به قوری اضافه نمایید.
• آب را بر روی آن بریزید و اجازه دهید تا دم بکشد.
• معمولاً دم کشیدن چای سبز بین 2 تا 8 دقیقه زمان می‌برد. این زمان کاملاً به کیفیت چای سبز شما بستگی خواهد داشت.
• پس از دم کشیدن چای سبز، بایستی برگ‌های چای را از آن جدا نمایید. چرا که در غیر این صورت چای تلخ می‌شود. برای تسهیل کار خود نیز از صافی استفاده نمایید.

بیشتر بخوانید  چای سبز چگونه باعث لاغری میشود؟

نکات مهم دم کردن چای سبز


دقت به برخی نکات حین دم کردن چای سبز، خواص دمنوش را حفظ می‌کند. همچنین تأثیر بسزایی در حفظ عطر و طعم چای سبز دارد. شایان ذکر است که چای سبز یکی از حساس‌ترین چای‌های موجود در بازار می‌باشد. از این رو بایستی در تهیه آن نیز حساسیت بخرج دهید. نکات مهم برای تهیه چای سبز ذیلا بیان شده است:
• اولین رکن دم کردن چای سبز، استفاده از آب با دمای مناسب است. آب باید حتماً بجوشد و سپس کمی خنک شود. دمای متعادل برای دم نمودن چای سبز معادل 75 تا 85 درجه سانتی‌گراد است.
• دقت کردن به زمان دم کشیدن چای سبز بسیار حائز اهمیت است. چرا که تأثیر مستقیمی بر عطر و طعم چای دارد. این دمنوش بایستی طی 2 تا 8 دقیقه آماده شود.
• آخرین نکته برای دم کردن دمنوش چای سبز، برداشتن برگ‌های آن یا رد کردن از صافی است. این کار باعث می‌شود تا چای تلخ نشود. مطمئناً یک چای تلخ و بد مزه برای هیچ کس خوشایند نیست.

خواص چای ترش

خواص چای ترش

یکی از پر خاصیت‌ترین دمنوش‌های موجود در بازار را می‌توان چای ترش عنوان کرد. چای ترش خواص شگرفی دارد و مصرف آن در بدن معجزه خواهد کرد. بسیاری از اشخاص هنگام مشاهده گیاه چای ترش در طبیعت، این گل را با گل سرخ اشتباه می‌گیرند. در حالی که گل‌های سرخ و زیبای چای ترش خواص بی‌نظیری در زمینه سلامتی دارند. یکی از مهم‌ترین خواص چای ترش جلوگیری از فشار خون است. متأسفانه بیماری فشار خون به یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها تبدیل شده است. که درمان خاصی برای آن وجود ندارد. اما تمامی عزیزان به کمک مصرف چای ترش، می‌توانند فشار خون بالا را کنترل نمایند.
یکی دیگر از خواص دمنوش چای ترش کاهش کلسترول خون است. این دمنوش جایگزین خوبی برای دارو‌های مختلف موجود در بازار می‌باشد. چای ترش به عنوان یک راهکار خانگی برای پیشگیری از بروز بیماری‌های ناشی از کلسترول بالا شناخته می‌شود. همچنین این دمنوش دارای خاصیت کاهش قند خون است. اهمیت کاهش قند خون برای بیماران دیابتی بسیار بالاست. همچنین برای پیشگیری از ابتلا به بیماری دیابت نیز می‌توان از این خاصیت استفاده کرد. شایان ذکر است که چای ترش، خوشمزه‌ترین درمان خانگی برای حفظ سلامتی است.

سخن پایانی


دمنوش‌های بسیاری در بازار وجود دارند که هر کدام دارای خواص مختلفی هستند. خواص دمنوش بسته به املاح و مواد مغذی موجود در آن متفاوت است. شایان ذکر است که دمنوش‌ها را می‌توان به عنوان عامل پیشگیری از بروز بیماری به حساب آورد. درست مانند میوه‌ها که برای حفظ سلامت بدن حیاتی هستند. لذا توصیه می‌شود که دمنوش‌های مختلف را در رژیم غذایی خود جای دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *