دسته‌بندی نشده

طرز تهیه انواع دمنوش‌های میوه‌ای

طرز تهیه انواع دمنوش‌های میوه‌ای

طرز تهیه انواع دمنوش میوه‌ای و دمنوش‌های گرم و سرد، دنیایی از دانستنی‌ها و تجربیات قدیمی است که از نسل قبل به زمان حال منتقل شده است. علم جدید ممکن است که دانسته‌های قدیمی را کمتر بپذیرد اما محققان نتایج فوق‌العاده‌ای از طب سنتی کسب کرده‌اند و در موارد زیادی همسو و هم جهت با یکدیگر پیش رفته‌اند. یکی از نقاط مشترک در طب قدیم و جدید مربوط به استفاده از میوه تازه و انواع دمنوش میوه‌ای خوشمزه می‌شود. اما طرز تهیه دمنوش میوه‌ای چگونه است؟ آیا دوست دارید که طرز تهیه دمنوش بهشت را به روش خیلی راحت یاد بگیرید؟ آیا می‌خواهید با طرز تهیه انواع دمنوش میوه‌ای ویژه، ‌مهمانی‌های خود را متمایز و جذاب کنید؟ اگر دوست دارید که با انواع دمنوش میوه‌ای و طرز تهیه آن‌ها آشنا شوید، در این مقاله همراه ما شوید تا با طرز تهیه انواع میوه‌های خوشمزه دمنوش ترش و شیرین آشنا شوید.

دمنوش میوه‌ای

بعضی از انواع دمنوش برای صبحانه مناسب هستند و بعضی دیگر برای وعده عصرانه یا میان وعده پر ویتأمین مناسب هستند. برای تهیه دمنوش میوه‌ای به دو روش می‌توانید عمل کنید:
1- گاهی می‌توان انواع میوه‌های تازه را تهیه کرد و سپس انواع دمنوش میوه‌ای را با آن‌ها تهیه کرد.
2- در حالت دوم طرز تهیه انواع دمنوش میوه‌ای، می‌توان میوه‌ها را خشک و در سایر فصل‌ها با استفاده از برگه‌های میوه خشک، دمنوش تهیه کرد.
به هر ترتیب یک دمنوش میوه‌ای مقوی و خوشمزه خواهیم داشت که بوی دلنشین آن از شما دلربایی می‌کند. در ادامه طرز تهیه دمنوش بهشت و بعضی از انواع دمنوش را مرور می‌کنیم. اگر در فصل برداشت میوه‌های تازه هستید، می‌توانید دمنوش از آن‌ها تهیه کنید و در صورت لزوم نیز مقداری از میوه‌های تازه را خشک کنید و در سایر فصل‌ها از آن دمنوش میوه‌ای درست کنید.


طرز تهیه دمنوش بهشت


این دمنوش، ترکیبی از چند میوه بسیار مفید و مقوی است. نوشیدن این دمنوش برای رفع عطش، رفع خستگی و تقویت بدن بسیار مفید است. اگر می‌خواهید این دمنوش را تهیه کنید، با ما همراه باشید. ما می‌خواهیم طرز تهیه یکی از انواع دمنوش ایرانی معروف را به شما بیاموزیم.
میوه‌هایی مثل به، سیب و گلابی با توجه به خواص بی‌نظیر خود، ترکیب این دمنوش را می‌سازند. شما می‌توانید میوه‌ها را رنده و سپس در آفتاب خشک کنید. بعد از این مرحله، میوه‌های خشک را با شعله کم حرارت دهید. آن‌ها باید تا جایی تفت داده شوند که به رنگ کرم یا قهوه‌ای ملایمی برسند. برای تهیه انواع دمنوش میوه‌ای افزودن طعم‌دهنده‌ها بسیار مهم است. مقداری گل محمدی یا هل را با توجه به نوع ذائقه خود در قوری بریزید و آب جوش به آن اضافه کنید. سپس اجازه دهید تا حدود 15 دقیقه دم بکشد. طرز تهیه دمنوش بهشت با این روش بسیار آسان و راحت است.

بیشتر بخوانید  فواید و مضرات چای سبز با زنجبیل برای سلامتی

دمنوش میوه‌ای “بِه”


اگر به دنبال تقویت قلب و اعصاب خود هستید، در این صورت می‌توانید طرز تهیه انواع دمنوش میوه‌ای به خصوص میوه “به” را یاد بگیرید. در زمان‌های گذشته برای التهاب سینه و گلودرد از دم کرده دانه بِه استفاده می‌کردند. طعم‌دهنده‌های خوشمزه‌ای که می‌توانید به این دمنوش اضافه کنید، دارچین و گل محمدی هستند. برای تهیه این دمنوش می‌توانید به طرز تهیه دمنوش بهشت رجوع کنید. در اینجا نیز باید میوه رنده شده را در آفتاب خشک کنید یا اگر نور خورشید در دسترس ندارید، با شعله کم آن را حرارت دهید. همچنین میوه‌ها باید کاملاً ترد شوند و رنگ آن‌ها به قهوه‌ای برسد. سپس آب جوش و دارچین یا غنچه گل به آن اضافه کنید. برای دم کشیدن آن، 15 تا 30 دقیقه زمان نیاز است. این دمنوش با عسل یا نبات، یک داروی شفابخش محسوب می‌شود.
اگر طرز تهیه انواع دمنوش میوه‌ای به این روش برای شما مطلوب بود، آنگاه می‌توانید این میوه‌ها را به اندازه دلخواه تهیه و خشک کنید و میوه‌های خشک شده را در یک ظرف تمیز و به دور از رطوبت نگهداری کنید. میوه‌های خشک اگر در جای مناسب نگهداری شوند، آن‌گاه تا ماه‌ها می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند.

میوه خشک برای دمنوش میوه‌ای

تهیه دمنوش میوه‌ای کیوی


در بین میوه‌های خشک، برگه‌های خشک شده کیوی بسیار خوشمزه و ترش مزه هستند. اگر به انواع دمنوش میوه‌ای خوشمزه ترش علاقه دارید، دمنوش میوه‌ای کیوی یکی از آن ترش مزه‌های متفاوت برای شما خواهد بود. تکه‌های تازه میوه یا برگه‌های خشک را همراه با چوب دارچین در یک قوری بریزید و سپس بگذارید 10 دقیقه دم بکشد. اگر انواع دمنوش سبز را پسند می‌کنید، افزودن کیوی در ترکیب با دمنوش سبز نیز فوق‌العاده است.

بیشتر بخوانید  معرفی بهترین نوشیدنی‌ها برای قلب


دمنوش میوه‌ای آلبالو


آلبالو میوه‌ای محبوب است که به معرفی و تبلیغ نیازی ندارد. برای تهیه این دمنوش، می‌توانید آلبالو‌های تازه، خشک شده یا حتی یخ‌زده را دم کنید. به علت اینکه آلبالو یک میوه ظریف است، بنابراین دمای آب باید از حالت جوش خارج شده باشد. بنابراین وقتی آب از حالت جوشیدن خارج شد، می‌توانید آن را بر روی آلبالو بریزید و اجازه دهید دم بکشد. نوشیدن دمنوش سرد آلبالو نیز خواص زیادی دارد و بی‌نظیر است.


تهیه دمنوش آناناس


آناناس میوه‌ای بسیار مقوی است که برای همه افراد و به خصوص بیمارانی توصیه می‌شود که جراحی انجام داده‌اند. آناناس بهبود زخم‌های ناشی از جراحی‌ها را سرعت می‌بخشد. تهیه این دمنوش به شکل سرد همانند تهیه کمپوت با تکه‌های میوه و مقداری آب و شکر امکانپذیر است. اگر آب میوه در دسترس دارید، آن را به ترکیب دمنوش دم کرده اضافه کنید. دمنوش آناناس طعمی خاص و شگفت‌انگیز از میوه آناناس است.


تهیه دمنوش میوه‌ای انبه


برای تهیه این دمنوش می‌توانید از ترکیب تکه‌های انبه استفاده کنید تا به شکل پوره درآید. مقداری برگ نعنا می‌تواند طعمی متفاوت به انبه بدهد. ترکیب آناناس و انبه نیز یک ترکیب ویژه می‌شود. باید توجه داشت که طرز تهیه انواع دمنوش میوه‌ای بستگی به ذائقه و میل افراد دارد. برای این منظور، ترکیبات دلخواه را همراه با آب جوش در قوری بریزید و زمان لازم را برای دم کشیدن اختصاص دهید. این دمنوش به شکل گرم و به شکل سرد شده و یخ‌زده نیز خوشمزه است.


دمنوش بلوبری


اگر به طعم بلوبری علاقه دارید، ترکیب مقداری بلوبری خرد شده در آب جوش بی‌نظیر است. در صورت تمایل می‌توانید این میوه را در ترکیب با انواع دمنوش سیاه ایرانی نیز امتحان کنید. همچنین می‌توان از دمنوش کیسه‌ای نیز در قوری دمنوش بلوبری استفاده کرد. برای این منظور، دمنوش میوه‌ای آماده را از صافی عبور دهید و با مقداری شیرین‌کننده طبیعی میل کنید.


کلام آخر
دمنوش‌های میوه از زمان‌های قدیم تا به امروز با روش‌های مختلفی آماده و مورد استفاده قرار می‌گرفتند ما در این مقاله تلاش کردیم شما را با طرز تهیه دمنوش‌های میوه‌ای آشنا کنیم تا شما نیز با آماده سازی این دمنوش‌ها از مصرف آنها لذت کافی را ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *