دسته‌بندی نشده

بزرگترین تولیدکننده چای درجهان کدام‌اند؟

بزرگترین تولیدکننده چای درجهان

چای بعد از آب دومین نوشیدنی پرمصرف است. چای از برگ‌های چای یا جوانه‌های گیاه چای (Camellia sinensis) تولید می‌شود. منشأ چای به 2700 سال قبل از میلاد در چین برمی‌گردد. پس از آن، این نوشیدنی به اروپا و سپس در سراسر جهان آورده شد. امروزه نوشیدن چای به یک فعالیت اجتناب ناپذیر در زندگی روزمره مردم در بسیاری از کشور‌ها تبدیل شده است.

Camellia sinensis، منبع اصلی برگ چای، است. عمدتاً در آب‌وهوای گرمسیری و نیمه‌گرمسیری کشت می‌شود. این شرایط کشت در بسیاری از نقاط آسیا فراهم است. در نتیجه جای تعجب نیست که هشت کشور برتر تولیدکننده، چای در این قاره قرار دارند.

ما در این مقاله می‌خواهیم، اطلاعاتی به شما درمورد بزرگترین تولیدکننده چای جهان بدهیم. همچنین می‌خواهیم بدانیم، مرغوب‌ترین چای جهان در کدام کشور کشت می‌شود. و میزان تولید چای در جهان چقدر است پس با ما همراه باشید.

بهترین چای دنیا

کلمه بهترین یک واژه کلی است، به‌خصوص در مواردی که مصرف‌کنندگان یک کالا بسیار زیاد باشند. چای نوشیدنی است، که در اکثر مناطق جهان مورد استقبال بسیاری از افراد است پس سلیقه افراد نیز با هم متفاوت است برخی کشور‌ها چای تلخ مزه را دوست دارند و برخی دیگر چای‌های شیرین و خوش عطر را می‌پسندند. ولی به طور کلی چای‌های تولید شده درکشور چین و هند در اکثر کشور‌های جهان خریداران بسیاری دارد. چای آسام، دارجلینگ کشور هند و چای سیلان سریلانکا نیزطرفداران بسیار زیادی در دنیا دارد.

مرغوب‌ترین چای جهان

چین بزرگترین کشور تولید‌کننده چای درجهان است. این کشور آسیای شرقی در حقیقت خاستگاه اولیه چای بوده و است. این کشور توانسته است بازار‌های اروپایی، آمریکایی و آسیایی جهان را نیز به خود اختصاص دهد

انواع چای

چای آشناترین و پراستفاده‌ترین نوشیدنی در میان مردمان ایران است. این موضوع سبب شده تا توجه افراد به تنوع و خاصیت‌ چای جلب بشه

برترین تولیدکننده چای در جهان در سال 2022

 • چین: بزرگترین کشور تولیدکننده چای در جهان است و درواقع زادگاه فرهنگ چای و نوشیدن چای است. این کشور همچنین برای چندین دهه جایگاه اول را در تولید و عرضه چای به خود اختصاص داده است، که این حجم در سال 2022 به 2 میلیون تن رسیده است. بازار‌های صادراتی چای چینی عمدتاً در اروپا، آمریکا و آسیا بزرگ است. چای چینی عطر، طعم و ویژگی‌های معمولی خود را دارد. این کشور به خاطر انواع مختلف چای از جمله چای سیاه، چای سبز، چای پوئر، چای زرد و چای گل مشهور است. با توجه به این امر که کاشت چای یکی از مهمترین بخش‌های اقتصاد چین است، این کشور دارای بیش از 2 میلیون هکتار زمین زارعی چای در استان‌های، یونان، هوبی، سیچوان، فوجیان و هونان می‌باشد.
 • چین مالک بیش از 2000000 هکتار زمین چای است که عمدتاً در استان یونان، استان فوجیان، استان هوبی، استان سیچوان و استان هونان توزیع شده است. این مناطق برای مزارع چای با رشد بالا ایده‌آل هستند.
 • هند: دومین کشور بزرگ تولید‌کننده چای است. چای معروف آسام در این کشور تولید می‌شود. هند به عنوان همسایه چین، با تولید حدود 1 میلیون تن در سال 2022 به عنوان دومین کشور بزرگ تولیدکننده چای در جهان شناخته می‌شود. استان‌هایی که اقدام به کاشت چای می‌کنند، شامل: دارجلینگ، آسام، بنگال غربی، تامیل ناندو، کرالا و کارناتاکا هستند. ده‌ها هزار باغ چای که بالغ بر 600000 هکتار زمین زراعی چای در سراسر کشور گسترده شده است
 • کنیا: سومین کشور بزرگ تولیدکننده چای است که می‌توان گفت، تنها کشور آفریقایی است که توانسته در مجموع برترین تولید کنندگان چای قرار بگیرد. این کشور در سال 2022 توانست با صادرات 400 هزار تن چای به عنوان بزرگترین صادر کننده چای در جهان شناخته شود.
 • سریلانکا: «سرزمین سیلان» مرکز کشت «چای سیلان» است. سریلانکا به خاطرچای سیلان خود که در عطر، طعم و حتی دم کردن بی‌نظیر است، مشهور است، که در سال 2022 توانست با تولید بیش از 340 هزار تن چای در جایگاه چهارم جهانی قرار بگیرد. به ویژه، تولید چای سریلانکا 2 درصد از تولید ناخالص داخلی (GDP) این کشور را در سال تشکیل می‌دهد.
 • ویتنام: یکی از بزرگترین تولیدکنندگان چای سیاه، چای سبز، و چای نیلوفر آبی است. با آب و هوای گرمسیری و دشت‌های مرتفع کوهستانی در سراسر کشور، ویتنام جایگاه پنجم را در فهرست کشور‌های برتر تولیدکننده چای در جهان به خود اختصاص داده است. این کشور بیش از 200 هزار تن چای تولید می‌کند.
 • ترکیه: ترکیه در سال 2022 حدود 200 هزارتن چای تولید می‌کند که این حجم تولید ترکیه را در رتبه ششم فهرست برتر چای جهان قرار می‌دهد. کشور ترکیه با داشتن 84 هزار هکتار زمین زراعی در شمال شرقی دریای سیاه در استان‌های ریزه، ترابزون، آرتیون، گیرسون و اردو اقدام به تولید چای می‌کند. در میان آن‌ها، Rize بیش از 66 درصد چای را در ترکیه تولید می‌کند و آن را به مزرعه چای غول پیکر در این کشور تبدیل می‌کند.
 • اندونزی: به جز ویتنام، اندونزی جزء کشور‌های جنوب شرق آسیا است. که در فهرست 10 کشور برتر تولیدکننده چای قرار دارد. در سال 2022، حجم کل تولید چای اندونزی تقریباً 150 هزار تن خواهد بود. بیشتر چای‌های تولید شده در اینجا چای سیاه و سبز از گونه‌های هندی آسام است که مزارع آن‌ها در Wonosari در شرق جاوا واقع شده است.
 • ژاپن: ژاپن به خاطر چای تشریفاتی معروف است و برجسته‌ترین چای سبز شامل سنچای سبز و ماچای سبز است و همچنین ژاپن در سال 2022 با تولید 90 هزار تن چای توانست در جایگاه هشتم جهان قرار گیرد. در فرهنگ ژاپن چای اهمیت زیادی دارد و برای بسیاری از ژاپنی‌ها و مراسم آن‌ها به نوشیدنی اجتناب ناپذیر تبدیل شده است.
 • ایران: رتبه نهم متعلق به ایران، است. تنها کشور خاورمیانه که در این فهرست است. ایران با 84000 تن در سال 2022 توانست رتبه نهم تولید جای را برای خود کسب کند.
 • اگرچه محصول چای برای اولین بار در سال 1899 کشت شد، اما در حال حاضر کشور ما حدود 18000 هکتار زمین چای دارد که تأمین کافی برای بازار داخلی و حتی صادرات را تضمین می‌کند.
 • آرژانتین: آرژانتین بزرگترین تولید‌کننده چای در قاره آمریکا و تنها کشور آمریکای جنوبی در بین 10 کشور برتر تولید‌کننده چای است. حجم کل تولید چای کشور در سال جاری تقریباً 70000 تن است. آرژانتین به خاطر یرباماته معروف است. که طعمی خاکی و تلخ دارد. Yerba Mate عمدتاً برای مصرف داخلی است. آرژانتین با داشتن بیش از 40 هزار هکتار زمین زراعی چای توانسته عنوان یکی از مهمترین تامین کنندگان چای را در قاره آمریکا به خود اختصاص دهد.
بیشتر بخوانید  راهکار‌هایی برای خوش طعم شدن چای سبز

 

منابع

https://vietnam-tea.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *