دسته‌بندی نشده

خواص دمنوش خارمریم برای درمان کبدچرب

خواص دمنوش خارمریم

خارمریم یک داروی گیاهی است، که از گیاه خارمریم به دست می‌آید؛ که به آن Silybum marianum نیز می‌گویند. این گیاه خاردار دارای گل‌های بنفش متمایز و رگبرگ‌های سفید است؛ که در داستان‌های سنتی می‌گویند که در اثر افتادن قطره‌ای از شیر مریم باکره روی برگ‌های آن ایجاد شده است.

مواد فعال موجود در خارمریم گروهی از ترکیبات گیاهی هستند که در مجموع به عنوان سیلیمارین شناخته می‌شوند.

داروی گیاهی آن به عصاره خار شیر معروف است. عصاره خار مریم دارای مقدار زیادی سیلیمارین (بین 65 تا 80 درصد) است که از گیاه خار مریم تغلیظ شده است.

سیلیمارین استخراج شده از خار مریم دارای خواص آنتی اکسیدانی، ضد ویروسی و ضد التهابی است. در واقع، به طور سنتی برای درمان اختلالات کبد و کیسه صفرا، تقویت تولید شیر مادر، پیشگیری و درمان سرطان و حتی محافظت از کبد در برابر نیش مار، الکل و سایر سموم محیطی استفاده می‌شده است. اگر می‌خواهید در مورد خواص دمنوش خارمریم برای درمان کبد چرب بدانید با ما همراه باشید.

کبد چرب چیست؟

بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) شایع‌ترین بیماری کبد در سراسر جهان است. شیوع NAFLD در کشور‌های غربی حدود 25٪ در جمعیت عمومی است، و تخمین‌زده می‌شود، که 2-3٪ این بیماری فعال همراه با التهاب (استئاتوهپاتیت غیر الکلی-NASH) را نشان دهد، که ممکن است به فیبروز پیشرفته، سیروز کبدی پیشرفت کند.

این بیماری به دلیل وجود دیابت نوع 2 و بار اپیدمی چاقی به سرعت در حال افزایش است. در حال حاضر، مقاومت به انسولین، استرس اکسیداتیو، سیتوکین‌ها و چاقی به عنوان عوامل اصلی کبد چرب شناسایی شده‌اند. . این عوامل می‌توانند تجمع چربی داخل کبدی و سمیت چربی را افزایش دهند و التهاب، استرس اکسیداتیو، آپوپتوز و فیبروژنز را ایجاد کنند؛ که پیشرفت بیماری را تعیین می‌کند. با توجه به درمان، رویکرد NAFLD مبتنی بر مداخله در سبک زندگی است. بر این اساس، فعالیت بدنی منظم، رژیم‌های غذایی خاص و کاهش وزن به طور گسترده در مطالعات متعدد مورد استفاده و آزمایش قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید  معرفی انواع دمنوش‌های ضد التهاب

Silybum marianum که معمولاً به عنوان خار مریم (MT) شناخته می‌شود، عضوی از خانواده Asteraceae/Compositae، گیاهی یک ساله یا دو ساله بومی مناطق مدیترانه و شمال آفریقا است و برای هزاران سال در درمان بیماری‌های کبدی استفاده می‌شود. اگر شما نیز به بیماری کبد چرب مبتلا هستید، می‌توانید از دمنوش خار مریم نیز برای درمان کبد چرب خود استفاده کنید. حتی استفاده ازاین دمنوش به زمان رومیان، برمی‌گردد. پلینی بزرگ (77 پس از میلاد)، گزارش داد که از خار مریم، برای دفع صفرا استفاده می‌کرده است و آن را داروی عالی برای صفرا می‌دانسته است.

تأثیر دمنوش خار مریم بر کبد چرب چگونه است؟

خار مریم یکی از گیاهانی است، که دارای مکانیسم‌های شناخته شده برای درمان بیماری‌های کبدی است. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که عصاره فعال خار مریم دارای خواص آنتی‌اکسیدانی، ضد التهابی و ضد فیبروتیک است، و بیوسنتز پروتئین و بازسازی سلول‌های کبدی را تحریک می‌کند. اثرات محافظتی کبدی سیلیمارین را می‌توان در چهار نکته خلاصه کرد:

  • فعالیت در برابر پراکسیداسیون لیپیدی در نتیجه مهار رادیکال‌های آزاد و توانایی افزایش محتوای سلولی گلوتاتیون
  • اثربخشی در افزایش پایداری غشاء و تنظیم نفوذپذیری غشا در حضور آسیب بیگانه بیوتیک
  • توانایی تنظیم بیان هسته‌ای با استفاده از یک اثر استروئید مانند
  • مهار تبدیل سلول‌های کبدی ستاره‌ای به میوفیبروبلاست‌ها، که باعث رسوب الیاف کلاژن می‌شود که منجر به پیشرفت آسیب کبدی می‌شود.

دمنوش خارمریم برای درمان کبدچرب

این نکته را به خاطر بسپارید، خار مریم از کبد شما محافظت می‌کند. خار مریم اغلب به‌دلیل اثرات محافظت‌کننده از کبد تبلیغ می‌شود.

این گیاه، یک درمان تکمیلی توسط افرادی که به دلیل شرایطی مانند بیماری کبد الکلی، بیماری کبد چرب غیرالکلی، هپاتیت و حتی سرطان کبد آسیب کبدی دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید  بهترین دمنوش گیاهی غضروف ساز

همچنین برای محافظت از کبد در برابر سمومی مانند آماتوکسین استفاده می‌شود که توسط قارچ کلاهک مرگ تولید می‌شود و در صورت بلعیدن کشنده است.

مطالعات انجام شده نشان داده است، که دمنوش خارمریم در بهبود عملکرد کبد نقش بسزایی دارد. و مصرف آن، در افراد مبتلا به بیماری‌های کبدی نشان داده‌، که این دمنوش می‌تواند به کاهش التهاب کبد و آسیب کبدی کمک کند.

و این امر به‎‌دلیل ماده فعال موجود در خار مریم، یعنی سیلیمارین، است. این دمنوش با کاهش تولید رادیکال‌های آزاد یک آنتی‌اکسیدان قوی است. همچنین دانشمندان فکر می‌کنند که این دمنوش یک اثر سم‌زدایی ایجاد می‌کند، به همین دلیل است که خار شیر ممکن است برای مشکلات کبد مفید باشد.

طرز تهیه دمنوش خارمریم

شما می‌توانید از پودر و یا دانه خشک این گیاه برای دمنوش استفاده کنید. یک قاشق از پودر یا دانه خشک را درون آب جوش ریخته و بگذارید 20 دقیقه مثل چای دم بکشد.

خواص دیگر دمنوش خارمریم

برای درمان دیابت

درمان پسوریازیس

برای درمان چاقی

سلامت استخوان‌های بدن

نتیجه‌گیری

کبدچرب در مراحل مختلف خود شایع‌ترین بیماری مزمن کبدی در سراسر جهان است. مکانیسم‌های بیماری‌زای پیشرفت NAFLD شامل یک سری مراحل بیماری‌زایی متوالی است. رویکرد درمانی کبدچرب در حال حاضر مبتنی بر تغییرات سبک زندگی است، در حالی که هیچ اتفاق نظری در مورد درمان دارویی مؤثر وجود ندارد. ولی یکی از موفق‌ترین نمونه‌های توسعه درمانی مدرن از طب سنتی است. چندین مطالعه فارماکولوژیک گزارش کرده‌اند، که سیلیمارین و سیلیبینین چندین اثر محافظتی کبدی دارند. بر اساس داده‌های موجود در حال حاضر، ما معتقدیم که دمنوش خارمریم یک گیاه دارویی است که یک واقعیت ملموس را برای درمان کبد چرب نشان می‌دهد، اما آزمایش‌های بالینی بزرگ‌تر و مطالعات پزشکی مبتنی بر شواهد جدید برای تأیید اثربخشی کوتاه‌مدت و بلندمدت آن ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *