دسته‌بندی نشده

بهترین زمان مصرف چای و دمنوش

استفاده از چای و دمنوش علاوه بر خواص درمانی که ایجاد می‌کنند، می‌توانند در وعده‌های اصلی یا میان وعده‌ها جایگزین مناسبی برای نوشیدنی‌های مصنوعی باشند. البته برای دوچندان کردن اثر بخشی این دمنوش‌ها و چای‌ها بهتر است در زمان مخصوص خودشان نوشیده شوند. قصد داریم بهترین زمان مصرف چای و دمنوش را در این مقاله ارائه دهیم، با ما همراه باشید.

چای سبز

امروزه همگی از خواص‌ پر فایده‌ چای سبز باخبر هستند و به عنوان یک نوشیدنی سالم از آن یاد می‌شود. چای سبز می‌تواند به صورت سرد، گرم و یا حتی به شکل پودر میل شود.

خواص درمانی چای سبز

ضد سرطان بودن

از خواص درمانی می‌توانيم به ضد سرطان بودن چای سبز اشاره کنیم.‌ آنتی اکسیدان‌هایی با نام کاته چین (catechin) در چای سبز به مقدار زیادی وجود دارد. افرادی که چای سبز مصرف می‌کنند به نسبت افرادی که چای سبز مصرف نمی‌کنند کمتر دچار سرطان می‌شوند و ریسک احتمال ابتلا در آنها کاهش می‌یابد. بیشترین سرطان‌های شایع بین زنان و مردان، سرطان سینه و پروستات است که چای سبز در این مورد هم نقش درمانی به سزایی دارد و افراد را در مقابل این سرطان‌ها محافظت می‌کند.

کمک به کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی و دیابت
چای سبز خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و دیابت نوع دو پیشرونده را کاهش می‌دهد.

کمک به افزایش متابولیت بدن
همچنین برای کمک به کاهش وزن بسیار موثر است. کافئین‌ها و آنتی اکسیدان‌های موجود در چای سبز، به افزایش متابولیسم بدن کمک می‌کند و بدین شکل چربی‌های اضافه حذف می‌شود. مصرف چای سبز به سوخت و سوز کالری کمک می‌کند.

کمک به بهتر شدن عملکرد‌های مختلف بدن
باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی و عصبی می‌شود و از بیماری‌های پارکینسون، آلزایمر و آرتریت جلوگیری می‌کند. همین طور باعث سلامتی دندان‌ها هم می‌شود. البته اثر بخشی هر کدام از این موارد فرد به فرد می‌تواند متفاوت باشد و کاملا بستگی به سیستم افراد دارد.

منع مصرف چای سبز


همان طور که اشاره شد چای سبز حاوی کافئین است. کافئین در بعضی از افراد باعث بی‌خوابی، نگرانی و سردرد می‌شود. همین طور آنتی اکسیدان کاته چین (catechin) باعث کاهش جذب آهن می‌شود، که در مورد زنان باردار و خردسالان باید توجه ویژه‌ای شود.

بهترین زمان مصرف چای سبز

با توجه به خاصیت فراوانی که برای چای سبز گزارش شده است، این نکته را باید مد نظر داشته باشیم که بهترین زمان مصرف چای سبز باعث دو چندان شدن اثر بخشی این دمنوش می‌شود.
صبح
اولین مورد که باید به آن توجه کرد این است که با معده‌ خالی و بدون داشتن وعده‌ صبحانه مصرف نشود. عموم افراد فکر می‌کنند با معده‌ خالی و مصرف چای سبز به افزایش عملکرد این دمنوش کمک می‌کنند در صورتی که کاملا اشتباه است. کافئین این دمنوش باعث تحریک ترشح اسیدهای معده می‌شود و منجر به زخم معده و یا ناراحتی معده می‌گردد. همچنین اثر سوئی هم روی کبد دارد.

بین وعده های اصلی
برای بهره‌ مند شدن بیشتر از خواص این دمنوش، بهتر است بین دو وعده اصلی میل شود. شاید بهتر است این طور گفت که بهترین زمان مصرف چای سبز دو ساعت قبل و دو ساعت بعد از وعده غذایی است. اگر چای سبز را با غذا مصرف می‌کنید مطمئن شوید وعده غذایی که می‌خورید حاوی شیر و پروتئین‌های حیوانی نباشد. واکنشی که بین چای سبز و غذا رخ می‌دهد، باعث می‌شود جذب مواد معدنی و آهن از غذا کاهش یابد.

قبل از خواب شبانه
مصرف چای سبز قبل از خواب، به علت کافئین موجود در این دمنوش باعث بی‌خوابی می‌شود. البته بسیار ادرار آور است که چندان برای قبل از خواب مطلوب نیست.

چای سیاه


بعد از آب، مصرف چای سیاه از پرکاربردترین نوشیدنی‌ها به حساب می‌آید. چای سیاه از گیاه کاملیا به دست می‌آید. معمولا برای عطر دار شدن با گیاه‌های دیگری مثل ارل گریل مخلوط می‌شود. محتوای کافئین موجود در این چای نسبت به چای‌های دیگر زیاد است.

بیشتر بخوانید  برای ترک اعتیاد چه نوشیدنی مفید است؟

خواص درمانی چای سیاه

افزایش هوشیاری و تمرکز
مصرف چای سیاه به علت داشتن کافئین و آمینو اسیدی به نام ال تئانین (L-theanine) باعث افزایش تمرکز و هوشیاری می‌شود. این مزیت سبب شده است که جایگزین خوبی برای نوشیدنی‌های کافئین دار شود.
کاهش خطر ابتلا به سرطان
ترکیب پلی فنول‌های موجود در چای سیاه باعث مرگ سلول‌های سرطانی می.شود. همین طور از انتشار هورمون‌های وابسته به تومور جلوگیری می‌کنند.

کاهش میزان قند خون
بالا بودن میزان قند خون سرمنشا بسیاری از بیماری‌هایی مثل چاقی‌، دیابت نوع دو و بیماری‌های قلبی عروقی می‌شود. مصرف چای سیاه باعث آزادسازی بیشتر انسولین می‌شود‌. عملکرد انسولین به این صورت هست که قند خون را کاهش می‌دهد و قند ذخیره‌ای کبد و ماهیچه را افزایش می‌دهد.

کاهش خطر ابتلا به سکته مغزی
گرفتگی عروق در مغز باعث سکته مغزی می‌شود که از دومین مورد ازعوامل مرگ و میر در جهان به حساب می‌آید. مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که مصرف چای سیاه باعث کاهش خطر ابتلا به سکته مغزی می‌شود.

کاهش فشار خون
امروزه افراد زیادی دچار فشار خون بالا هستند. این بیماری بسیار خطرناک است که باعث ایجاد ناراحتی کلیه، سکته، حمله‌ قلبی و کاهش بینایی می‌شود. افرادی که چای سیاه مصرف می‌کنند، سیستولیک و دیاستولیک فشار خون‌شان کاهش می‌یابد. البته گزارشات علمی هم دیده شده که اثر چای سیاه بر فشار خون کاملا برعکس بوده و باعث افزایش آن شده است.

کمک به سلامت دستگاه گوارش
میکروبیوت‌ها و باکتری‌های مفید روده به سلامت بدن و گوارش غذا کمک می‌کنند. عملکرد مفید این دسته از باکتری‌ها هنوز هم ناشناخته است اما با سلامتی بدن ارتباط تنگاتنگی دارد. ترکیبات پلی فنولیی چای سیاه، به بهبود عملکرد این دسته از باکتری‌ها کمک می‌کند. در مقابل با اثر ضد میکروبی که دارد جلوی رشد بسیاری از باکتری‌های مضر را می‌گیرد. پس از این طریق هم به به سیستم ایمنی کمک می‌کند.

کاهش کلسترول بد خون
کلسترول بد خون در سلول‌ها ذخیره می‌شود که از این طریق مشکلاتی را برای بدن ایجاد می‌کند. مصرف چای سیاه میزان کلسترول بد خون را کاهش می‌دهد.

منع مصرف چای سیاه

کافئین موجود در چای سیاه در خانم‌های باردار ممکن است سلامتی مادر و جنین را تهدید کند. اگر بهترین زمان مصرف چای سیاه رعایت نشود باعث بروز مشکلاتی مثل بی‌خوابی و سردرد می‌شود.

بهترین زمان مصرف چای سیاه


رعایت بهترین زمان مصرف چای سیاه باعث می‌شود از عوارض آنها در امان بمانیم و مشکلات نا‌خواسته ای برایمان ایجاد نشود. همچنین از مزایای استفاده از آنها بیشتر سود می‌بریم.

صبح
خیلی از افراد صبح‌شان را با یک لیوان چای سیاه شروع می‌کنند. این روش بهترین کار برای مبارزه با خواب آلودگی و کج خلقی اول صبح است. افزایش هوشیاری که این چای ایجاد می‌کند باعث شروع یک روز پر انرژی می‌شود. البته مصرف چای با شکم خالی امکان ایجاد مشکلات معده و اسیدی تر شدن معده می‌شود که بیشتر بستگی به کیفیت چای دارد.

قبل از وعده ی اصلی
اگر می‌خواهید قبل از وعده غذایی چای سیاه مصرف کنید، اضافه کردن مقداری شیر به چایی باعث می‌شود که عوارض جانبی چای سیاه کمتر شود و ناراحتی گوارشی ایجاد نکند.

بعد از وعده ی اصلی
استفاده از چای سیاه بعد از غذا، کمک به هضم غذا می‌کند. حداقل زمانی را که باید صبر کنید و بعد چای سیاه میل کنید ۳۰ دقیقه است. بدین صورت شما به کاهش وزن خودتان هم کمک کرده اید. این وقت بهترین زمان مصرف چای سیاه است چون باعث فعالیت بیشتر متابولیسم‌های بدن می‌شود.

عصر
استفاده از گیاهان معطر و گلدار مثل گل سرخ، هل و یا دارچین، به خوش طعم شدن چای کمک می‌کند. بعد از یک روز پر کار نوشیدن چای سیاه برای رفع خستگی بسیار کمک کننده است.

قبل از خواب
فوایدی از مصرف چای سیاه قبل از خواب گزارش شده است. از جمله‌ این فواید می‌توان به کاهش استرس‌، کمک به کیفیت خواب اشاره کرد.
البته همه‌ی چای‌ها حاوی کافئین هستند و چای سیاه هم از این قاعده مستثنی نیست. کافئین بیشتر باعث هوشیاری و دقت می‌شود. برای در امان ماندن از این اثر سوء می‌توانید چای سیاه را ۱-۲ ساعت قبل از خواب مصرف کنید.

بیشتر بخوانید  چای اولانگ چیست؟

در فصل سرما
فصل‌های سرد مثل پاییز و زمستان بهترین زمان استفاده از چای سیاه است که بدن را کاملا گرم می‌کند.

دمنوش دارچین و زنجبیل
زنجبیل از زمان‌های قدیم در ملل مختلف، به عنوان دارو در بیماری¬های مختلف استفاده می‌شد و همین طور دارچین به عنوان طعم دهنده در غذا¬ها و درمان بیماری¬ها کاربرد داشته است. ترکیب این دو ماده¬ فوق العاده ایجاد یک دمنوش بسیار مقوی و خوش مزه می¬کند.

خواص درمانی دمنوش دارچین و زنجبیل


کمک به کاهش وزن
رعایت بهترین زمان مصرف دمنوش دارچین و زنجبیل باعث بیشتر شدن اثر کاهش وزنی این دمنوش می‌شود. با اینکه دارچین طعم شیرینی دارد اما بدون قند است و سوخت و ساز بدن را بالا می‌برد که نتیجه آن سوختن چربی است. زنجبیل حس سیری القا می‌کند و میل به خوردن غذا را کاهش می‌دهد.

سرشار از آنتی اکسیدان
آنتی اکسیدان بدن را از بیماری¬هایی مثل آرتریت، بیماری¬های قلبی، تنفسی،سکته، پارکینسون حفاظت می‌کند.
کاهش حساسیت
دمنوش زنجبیل و دارچین اثر ضد حساسیتی دارد. حساسیت طولانی مدت باعث تضعیف سیستم ایمنی می¬شود و اندام¬های مختلفی در معرض خطر قرار بگیرند و منجر به بیماری¬هایی مثل انواع سرطا¬ن‌ها، دیابت و قلب می‌شود.

کاهش قند خون
دمنوش زنجبیل و دارچین باعث کاهش قند خون می¬شود. ‌کاهش قند خون باعث کاهش کلسترول خون، کاهش فشار خون می‌شود.

منع مصرف دمنوش دارچین و زنجبیل

افرادی که به مواد گرمی حساسیت دارند باید در مقدار مصرفی دمنوش دارچین و زنجبیل دقت کنند چون در بعضی موارد باعث ایجاد جوش می¬شود. این دمنوش با بعضی از داروها مثل وارفارین تداخل دارد که قبل از استفاده حتما باید با پزشک مشورت کرد.

بهترین زمان مصرف دمنوش دارچین و زنجبیل


بهترین زمان مصرف دمنوش دارچین و زنجبیل طی تحقیقات و گزارشات علمی عصر و یا صبح بیان شده است‌. در ادامه بخش‌های مختلف روز را باهم بررسی می‌کنیم.

صبح
منظور از صبح در اینجا معده خالی هست که زنجبیل می¬تواند ترشحات صفراوی و شیره¬ معده را تحریک کند که به این دلیل، با شکم خالی توصیه نمی شو

همراه وعده غذایی یا بعد از آن
بهترین زمان مصرف دمنوش دارچین و زنجبیل همراه خوردن و یا درست بعد از خوردن مواد غذایی است. حتی مقدار کمی از غذا هم جلوی اثر سوء زنجبیل برای مشکلات معده را می‌گیرد.

قبل از خواب
اگر از مشکل بی¬خوابی رنج می¬برید، مصرف این دمنوش را قبل از خواب به شما توصیه نمی‌کنیم‌.

دمنوش به لیمو
گیاه به لیمو بسیار معطر و خوش بو است، از این رو به عنوان دمنوش و یا در صنعت عطر سازی استفاده می‌شود.

خواص درمانی دمنوش به لیمو
اگر بخواهیم به طور فهرست وار به بعضی از خواص درمانی به لیمو اشاره کنیم‌، این موارد از این قرار می‌باشد:
بهبود علائم سرماخوردگی، افزایش حافظه، بهبود کیفیت خواب، و کاهش سردرد و درمان تشنج موثر است.

منع مصرف دمنوش به لیمو
بیماران کلیوی و افراد باردار و شیرده در میزان مقرار مصرف دمنوش باید دقت کنند.

بهترین زمان مصرف دمنوش به لیمو
2ساعت بعد از میان وعده‌ اصلی، می‌تواند گزینه‌ خوبی برای بهترین زمان مصرف دمنوش به لیمو باشد.

سخن پایانی

بهترین زمان مصرف چای از نگاه اندیشمندان بین وعده‌های اصلی ذکر شده است تا به گوارش غذا و همین طور افزایش اثربخشی دمنوش‌ها کمک کند. در مقابل بهترین زمان مصرف چای، زمان‌هایی مثل قبل از خواب و یا میل کردن دمنوش و چای با شکم خالی ذکر شد که بهتر است در آن زمان از مصرف چای خودداری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *