دسته‌بندی نشده

مقایسه چای سبز و چای سیاه؟چای سبز بهتر است یا سیاه

مقایسه چای سبز و چای سیاه

چای یک نوشیدنی جذاب و مورد علاقه اکثر مردم در سراسر جهان است. چای سبز و چای سیاه هر دو از برگ‌‎های گیاه کاملیا سیننسیس تهیه می‌شوند و تفاوت اصلی بین این دو این است که چای سیاه اکسیده می‌شود و چای سبز اکسیده نمی‌شود.
چای سیاه و چای سبز دو دسته از رایج‌ترین دسته‌های چای هستند. چه یک تازه وارد در دنیای چای باشید و چه از طرفداران پر و پا قرص چای، احتمالاً هر دو را قبلاً چند بار چشیده‌اید. این دو نوع چای در واقع از یک گیاه تولید می‌شوند و دارای بسیاری از خواص و فواید سلامتی مشابه هستند. بنابراین دقیقاً تفاوت چای سبز و سیاه چیست؟

نحوه پردازش آنها

تفاوت اصلی بین چای سیاه و سبز در نحوه پردازش آنها و سطح اکسیداسیون آنها است. به عبارت ساده، اکسیداسیون فقط به این معنی است که برگ‌های چای برای مدتی در معرض اکسیژن قرار گرفته‌اند. اگر تا به حال دیده‌اید که یک تکه سیب قهوه‌ای شده است، اکسیداسیون را تجربه کرده‌اید!

بلافاصله پس از برداشت، برگ‌های چای سبز را حرارت می‌دهند تا فرآیند اکسیداسیون متوقف شود، معمولاً یا با بخارپز یا پختن در ماهیتابه. این تضمین می‌کند که چای کمترین اکسیداسیون را تجربه می‌کند و رنگ سبز روشن باقی می‌ماند. در همین حال، چای سیاه پس از برداشت، اجازه دارد به طور کامل اکسید شود. این بدان معنی است که برگها قهوه‌ای یا سیاه می‌شوند و سبز دیگر در هیچ کجای برگ وجود ندارد.

جایی که آنها رشد می‌کنند

از لحاظ تاریخی، چای سیاه و چای سبز در مناطق مختلف اما متفاوت در سراسر آسیا و هند رشد می‌کنند. چای سیاه عمدتاً در ایران و همچنین چین و هند رشد می‌کند و گونه‌های شناخته شده‌ای مانند آسام، دارجلینگ و گلدن یوننان به نام مناطقی در هر یک از این کشورها نامگذاری شده‌اند. برخی دیگر از کشورهای آسیایی از جمله نپال و ویتنام نیز چای سیاه مخصوص تولید می کنند.

در همین حال، چای سبز بیشتر در چین و ژاپن کشت می‌شود. از آنجایی که چای سیاه و سبز تا حد زیادی از نظر فرآوری متفاوت هستند، چای سیاه یا سبز را می‌توان از نظر فنی در هر جایی که گیاهان چای قادر به رشد و شکوفایی هستند تولید کرد. با این حال، تاریخچه‌های مختلف و عوامل فرهنگی پیرامون چای سیاه و سبز باعث می‌شود که مناطق خاصی بیشتر با یک نوع چای مرتبط باشند تا نوع دیگر.

بیشتر بخوانید  معرفی دمنوش مناسب بلغمی مزاج ها

انواع مختلف

در حالی که چای سیاه و سبز هر دو از یک گیاه تولید میشوند، اغلب از گونه‌های مختلف کاملیا سیننسیس تهیه می‌شوند. چای سبز تقریبا همیشه از کاملیا سیننسیس وار تولید می‌شود. سیننسیس که عمدتاً در چین و سایر کشورهای آسیایی رشد میکند.

علاوه بر این دو واریته اصلی گیاه چای، انواع دیگری از ارقام چای منطقه‌ای وجود دارد که بسیاری از آنها در طی دهه‌ها کشت شده‌اند تا برای تولید نوع خاصی از چای مناسب باشند.

انواع چای سیاه خاص و طعم دار

چای سیاه یک نوشیدنی خاص و فوق­العاده هست که خواص زیادی رو در بطن خودش پنهان کرده

چگونه آنها را دم میکنند

یکی دیگر از تفاوت های اصلی بین چای سیاه و سبز در نحوه دم کردن آنها است. هنگام دم کردن چای سیاه، توصیه می‌کنیم از آب جوش در دمای 212 درجه یا حدود آن استفاده کنید. به طور کلی، چای سیاه از 3 تا 5 دقیقه خیسانده می‌شود، اگرچه برخی از انواع چای ممکن است به زمان بیشتر یا کمتری نیاز داشته باشند. و سپس اجازه دهید چای بر روی کتری و بخار آب داغ دم بکشد. از دم کنی قوری برای بهتر شدن این روند کمک بگیرید.
قوری چینی بهترین گزینه ظرف برای دم کردن چای می‌باشد.

در همین حال، چای سبز باید با آبی که دمای بسیار پایین‌تری دارد، معمولاً در حدود 175 درجه تهیه شود. برای برخی از چای‌های سبز، مانند چای‌های ژاپنی حتی ممکن است دمای پایین‌تری در حدود 140 درجه باشد. اگر هنگام دم کردن چای سبز از آب خیلی داغ استفاده می‌کنید، ممکن است برگ‌ها را بجوشانید یا بسوزانید و در نتیجه طعم تلخی ناخوشایندی به شما دست خواهد داد. چای سبز نیز معمولاً برای مدت کوتاه‌تری نسبت به چای سیاه، معمولاً حدود 1 تا 2 دقیقه دم می‌شود.

بیشتر بخوانید  معرفی دمنوش‌های قلیایی‌کننده خون

ظاهر و طعم آنها چگونه است

اکثر افرادی که هم چای سیاه و هم چای سبز را امتحان کرده اند، می توانند واضح ترین تفاوت بین این دو را تشخیص دهند: طعم و ظاهر آنها. چای‌های سیاه معمولاً دم‌نوشی غنی و قرمز رنگ مسی ایجاد می‌کنند. آنها همچنین تمایل به طعم قوی تری دارند، با طعم‌های میوه هسته دار، مالت، عسل و ادویه. چای سیاه هندی به ویژه قوی است، در حالی که چای سیاه چینی نرم‌تر است، اما هنوز چای سیاه ایرانی حرف اول را میزند.

در همین حال، چای سبز سبکتر و لطیف‌تر است. این دمنوش‌ها ممکن است از رنگ طلایی کم رنگ گرفته تا سبز غلیظ و خزه دار باشند. چای‌های سبز معمولاً بدنی سبک‌تر دارند و ممکن است دارای طعم‌های آجیلی، گیاهی یا اقیانوسی باشند. چای سبز چینی سبک‌تر و ملایم‌تر است، در حالی که چای سبز ژاپنی سبز تیره‌تر با طعم و مزه اومامی است.

سطوح کافئین

چای سیاه و چای سبز نیز از نظر میزان کافئین متفاوت هستند. چای سیاه معمولاً کافئین بالایی دارد و تقریباً نصف یک فنجان قهوه کافئین دارد. چای سبز معمولاً کافئین کمتری دارد و تقریباً نصف چای سیاه کافئین دارد. با این حال، استثنائاتی وجود دارد: چای‌های سبز که در سایه رشد میکنند، محتوای کافئین بیشتری دارند، در حالی که برخی از چای‌های سیاه مخصوص مانند واکوچا کافئین نسبتا کمی دارند.

شباهت بین چای سیاه و سبز

هنگام مقایسه چای سیاه و سبز، تفاوت‌های قابل توجهی بین این دو وجود دارد. در خود این دسته‌بندی‌ها، تنوع زیادی نیز وجود دارد، از چای ملایم تا چای سیاه قوی، گیاهی تا چای سبز مغزدار. علاوه بر سیاه و سبز، چندین دسته مختلف چای نیز وجود دارد، از جمله چای های سفید، اولانگ، پوئر و بنفش که هر کدام تفاوت‌ها و قوت‌های منحصر به فرد خود را دارند. چای سیاه و سبز در نهایت وجوه مشترک بسیار بیشتری از تفاوت‌هایشان دارند. مهم نیست که چه نوع چای را برای نوشیدن انتخاب میکنید، مطمئن باشید که یک فنجان سالم و خوش طعم دریافت خواهید کرد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *