دسته‌بندی نشده

آشنایی با انواع چای سیاه

آشنایی با انواع چای سیاه

چای سیاه که در زبان‌های مختلف آسیای شرقی به چای قرمز نیز ترجمه شده است، نوعی چای است که نسبت به چای اولانگ، زرد، سفید و سبز اکسیده‌تر است. چای سیاه به طور کلی از نظر طعم قوی‌تر از چای‌های دیگر است. هر پنج نوع از برگ‌های درختچه (یا درخت کوچک) Camellia sinensis ساخته می‌شوند، دو گونه اصلی از این گونه مورد استفاده قرار می‌گیرد گیاه واریته چینی با برگ‌های کوچک (C. sinensis var. sinensis) که برای بسیاری از انواع چای استفاده می‌شود و گیاه آسامی با برگ بزرگ (C. sinensis var. assamica) که به طور سنتی عمدتاً برای چای سیاه استفاده می‌شد، اگرچه در سال‌های اخیر چای سبز و سفید نیز تولید شده است.

چای سیاه یکی از پر مصرف‌ترین نوشیدنی‌ها در سراسر جهان است. در بسیاری از مناطق مختلف، در چندین بخش از جهان و شرایط مختلف رشد می‌کند. همه برگ‌های چای سیاه یکسان نیستند. هر منطقه یک چای با ویژگی‌های متفاوت تولید می‌کند.

برگ‌های چای سیاه از گیاه Camellia sinensis می‌آید. از همین برگ‌ها برای تولید چای سبز، چای سفید و چای اولانگ استفاده می‌شود. چیزی که همین برگ‌ها را به انواع مختلف چای تبدیل می‌کند، فرآیند اکسیداسیون است. اگر می‌خواهید با انواع چای سیاه آشنا شوید و تفاوت آن‌ها را بدانید تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

 

انواع چای سیاه

 • چین

چین زادگاه چای سیاه است. این کشور مبدأ اکثر انواع و طعم‌های چای سیاه است.

 • کنگو

چای سیاه کنگو از منطقه‌ای در جنوب چین، استان فوجیان می‌آید. این نام اصطلاحی در صنعت چای برای گونگ‌فو است، که به معنای «مهارت» و «صبر» است. به این دلیل نامیده می‌شود که این دو کیفیت برای تولید این نوع چای مورد نیاز است.

این یک چای قوی است؛ که اغلب به عنوان یک نوشیدنی ایده‎آل برای صبحانه در نظر گرفته می‌شود.

 • کیمون

برگ‌های چای سیاه کیمون مائو فنگ، Keemun که در شهرستان Qimen در استان آن‌هویی در چین رشد می‌کند، چای سیاهی است که به دلیل رنگ قرمز و زیبایش شناخته شده است. این یکی از پرکاربردترین چای‌های سیاه به عنوان پایه در بسیاری از ترکیبات است. هنگام دم کردن چای کیمون باید بسیار دقت کرد. اگر آب خیلی داغ باشد، برگ‌ها را می‌سوزاند. این باعث می‌شود که چای بسیار تلخ شود و آن را غیرقابل نوشیدن کند.

 • آپسنگ سوچونگ
بیشتر بخوانید  چای سبز را چه زمان و با چه چیزی بخوریم؟

این چای سیاه نیز از استان فوجیان است. تفاوت این چای با دیگر چای‌های سیاه، در فرآیند خشک کردن آن است. برگ‌ها روی آتش سوزن‌های کاج خشک می‌شوند و طعم غیرعادی کاج به آن می‌دهند. اغلب به آن چای دودی نیز می‌گویند. اگرچه این یک چای سیاه قوی است، گفته می‌شود که این یک چای سیاه با طعم بسیار ملایم، با عطری شبیه به کاکائو است.

 • تایوان

چای سیاه تایوانی که با عسل طعم غنی‌تر و شیرین‌تر از گونه‌های چینی دارد.

 • آسام

معروف‌ترین چای سیاه در نیمکره غربی است. در اصل در منطقه آسام در شمال هند رشد می‌کند. این گیاه از زیرگونه آسامیکای گیاه کاملیا سیننسیس است، که با اکثر گیاهان چای در چین متفاوت است. انگلیسی‌ها سال‌ها چای سیاه خود را از چین وارد می‌کردند، تا اینکه از هند به آسام معرفی شدند. آسام به سرعت به چای شماره یک آن‌ها تبدیل شد. چای آسام طعم مالت دارد. این چای سیاه خاص، دارای کافئین بیشتری است و آن را به یک چای صبحانه عالی تبدیل می‌کند.

انواع چای سیاه خاص و طعم دار

چای سیاه یک نوشیدنی خاص و فوق­العاده هست که خواص زیادی رو در بطن خودش پنهان کرده
 • دارجلینگ

این چای از نظر فنی یک چای سیاه است، اگرچه نسبت به سایر چای‌های سیاه کمتر اکسید می‌شود. ولی به آن طعم منحصر به فردی می‌دهد. آنقدر منحصر به فرد و خوب است، که اغلب از آن به عنوان شامپاین چای یاد می‌شود. طعم‌های طبیعی آن طعمی متفاوت از سایر چای‌ها به آن می‌دهد.

 • Jaekseol (زبان پرنده)

این چای در هادونگ در استان گیونگ سانگ جنوبی تولید می‌شود و محبوب‌ترین چای کره جنوبی است. نام آن از همان کلمه چای سبز در کره‌ای Jakeseol گرفته شده است، اما همان نوشیدنی نیست. علت آنکه به آن زبان پرنده می‌گویند، این است که، برگ‌های آن شبیه زبان گنجشک است، و طعم کمی شیرین و رنگ مایل به قرمز زیبا دارد.

 • نپال

چای نپالی شباهت زیادی به چای دارجلینگ دارد؛ زیرا شرایط رشد آن بسیار شبیه است. با این حال، آن‌ها در مناطق کوچکتر رشد می‌کنند، بنابراین هر سال محصول کمتری نسبت به دارجلینگ تولید می‌کنند. در نتیجه، این چای سیاه کمتر شناخته شده است، بنابراین قیمت کمتری دارد. چای نپالی سالهاست در سایه دارجلینگ بوده است.

 • سیلان
بیشتر بخوانید  میزان کافئین موجود در چای سبز ( مقایسه کافئین چای سبز و سیاه)

این چای با وجود طعم و مزه‌های متنوع، طعم بسیار پررنگی دارد. این به این دلیل است که سریلانکا یک جزیره کوچک است، اما ارتفاعات متفاوتی در سرتاسر آن دارد. گیاهان چای در سراسر جزیره رشد می‌کند. هر ارتفاع طعم منحصر به فردی را برای هر دسته از برگ‌های چای ایجاد می‌کند. چای سیاه سیلان محبوب‌ترین چایی است، که در سریلانکا تولید می‌شود و چای سبز و سفید آن را پشت سر می‌گذارد.

تفاوت انواع چای سیاه

در پردازش:

پس از برداشت، ابتدا برگ‌ها با دمیدن هوا روی آن‌ها پژمرده می‌شوند.

سپس چای سیاه به دو روش

 • CTC (خراش، پارگی، پیچش):

در این روش، از برگ‌های درشت چای استفاده شده که معمولاً در کیسه‌های چای استفاده می‌شوند، اما همچنین گرید‌های بالاتر (برگ شکسته) مانند BOP CTC و GFBOP CTC را نیز تولید می‌کند. این روش برای تولید محصول با کیفیت بهتر از برگ‌های متوسط ​​و با کیفیت پایین‌تر است.

 • ارتدکس

ارتدکس یا توسط ماشین یا دست انجام می‌شود. فرآوری دستی برای چای‌های با کیفیت بالا استفاده می‌شود. در حالی که روش‌های مورد استفاده در فرآوری ارتدوکس بر اساس نوع چای متفاوت است. زمانی که برگ‌ها خشک شد فرآیند اکسیداسیون متوقف می‌شود.

در نهایت، برگ‌ها را بر اساس اندازه آن‌ها (برگ کامل، شکسته، بادبزن و گرد و غبار)، معمولاً با استفاده از الک، درجه‌بندی می‌شوند.

در اندازه:

 • برگ چای: بالاترین کیفیت را دارد. چای‌های برگ کامل با تغییر اندک یا بدون تغییر در برگ چای تولید می‌شوند. این منجر به یک محصول نهایی با بافت درشت‌تر از چای کیسه‌ای می‌شود. چای‌های با برگ کامل به طور گسترده‌ای با ارزش‌ترین چای‌ها در نظر گرفته می‌شوند،
 • فلس (برگ‌های شکسته): شکسته معمولاً به عنوان چای شل با درجه متوسط ​​فروخته می‌شود. انواع شکسته کوچکتر ممکن است در چای کیسه‌ای گنجانده شود.
 • گردو غبار (ذرات ریز چای): گرد و غبار‌ها بهترین ذرات چای هستند؛ که از تولید انواع فوق باقی مانده است و اغلب برای چای کیسه‌ای استفاده می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *