طرز تهیه چای و دمنوش, تهیه چای

نحوه صحیح دم کردن چای

نحوه‌ی صحیح دم کردن چای

چای یکی از لذتبخش‌ترین نوشیدنی‌ها بوده و علاوه بر آن فواید بسیاری داشته و دارای خاصیت درمانی می‌باشد. نحوه‌ی صحیح دم کردن چای ایرانی نیازمند رعایت نکاتی است که در ادامه به شما آموزش خواهیم داد.

چای سیاه یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین چای‌ها در سرتاسر دنیا می‌باشد. جالب است بدانید چای سیاه همان چای سبزی است که برگ‌هایش بیشتر خشک شده و تغییر بسیاری در رنگ، طعم و بو آن ایجاد می‌شود. چای‌ها را می‌توان معطر کرده و با طعم‌های بسیار لذتبخش دیگری نوشید. در ادامه شما را با طرز دم کردن انواع چای از جمله، طریقه دم کردن چای بابونه، زنجبیل و … آشنا خواهیم کرد.

روش دم کردن چای

در این قسمت می‌خواهیم نکاتی را در خصوص نحوه‌ی صحیح دم کردن چای ایرانی آموزش داده تا با رعایت کردنشان بتوانید نوشیدنی‌ای بسیار خوش طعم و لذتبخش داشته باشید.

 • برای درست کردن چای نیازمند استفاده از قوری، کتری و فنجان‌های زیبا و. مخصوص چای هستید. بهتر است برای استفاده از این ظروف، از ظروف چینی استفاده کنید. در نظر داشته باشید استفاده از ظروف یا کتری‌های آلومینیومی یا مسی باعث تغییر مزه، طعم یا عطر چای می‌شود.
 • برای آنکه چای زودتر و بهتر دم آید، بهتر است قبل از آن که چای را در قوری بریزید، قوری یا کتری را زیر آب گرم گرفته تا مقداری گرم شود.
 • برای به جوش آمدن سماور حتماً از آب سرد استفاده کنید، چرا که استفاده از آب گرم و داغ برای زودتر به جوش آمدن سماور باعث بی کیفیت شدن مزه و طعم چای می‌شود.
 • آب جوش آمده را بعد از هر بار دم کردن چای عوض کرده تعویض کرده و دوباره از آب جدید برای جوش آوردن استفاده کنید. آب جوشیده شده طولانی مدت به کاهش طعم و خاصیت چای می‌پردازد.
 • نوع چای باعث تفاوت در مدت زمان دم آوری می‌شود. در ادامه به‌طور کامل نحوه صحیح دم آوری انواع چای را توضیح خواهیم داد.
 • در نظر داشته باشید که در هنگام نوشیدن چای بهتر است از قند و شکر استفاده نکنید، چرا که این کار باعث می‌شود خاصیت‌های چای از بین برود.

روش‌های صحیح نگهداری از چای

نگهداری چای در ظروف شیشه‌ای باعث حفظ خاصیت، طعم و بو شده و به ماندگاری طولانی مدت آن منجر می‌شود.

محل نگهداری چای بهتر است دور از گرما و نور باشد، در غیر این صورت باعث از بین رفتن چای می‌شود. در صورتی که محل نگهداری در قسمتی گرم و دارای نور می‌باشد، می‌توانید دور شیشه را به کمک آلومینبوم پوشانده تا از چای محافظت کنید.

به تاریخ انقضا چای دقت کرده و با توجه به مدت زمان آن، چای را نگهداری کنید.

روش دم آوری انواع چای

همان‌طور که می‌دانید، می‌توانیم چای‌ها را در انواع مختلف طعم‌ها استفاده کنیم. دم کردن انواع چای نیازمند رعایت اصول و روش‌های صحیح می‌باشد.

چای سبز

طریقه‌ی دم کردن چای سبز آسان بوده و می‌توانید برای دم کردن آن از برگ‌های چای سبز، چای سبز کیسه‌ای و یا پودر آماده‌ی آن استفاده کنید.

طریقه‌ی دم کردن چای سبز به روش زیر بوده و با رعایت این نکات می‌توانید چایی خوش طعم و بو داشته باشید.

 • آب را به جوش آورید.
 • در طرز دم کردن صحیح چای سبز، پس از به جوش آمدن آب بهتر است مدتی آن را در کناری دور از حرارت گذاشته تا دمای آن مقداری کاهش پیدا کرده و به 80 درجه سانتی گراد برسد.
 • پس از آن، با توجه به هر یک لیوان آب، 1 قاشق چای خوری چای سبز یا 2 گرم از برگ آن را داخل قوری بریزید.
 • به مدت 5 تا 8 دقیقه زمان می‌برد تا چای شما آماده شود.
 • پس مدت زمان گفته شده با استفاده از صافی می‌توانید چای را درون فنجان ریخته و از طعم و بوی آن لذت ببرید. استفاده از صافی باعث می‌شود برگ‌های سبز از مایع آن جدا شده و از تلخی آن جلوگیری می‌شود. همچنین دم کردن چای سبز با فرنچ پرس را امتحان کنید.
بیشتر بخوانید  طرز تهیه چای و دمنوش

دم کردن چای سبز با فرنچ پرس یکی دیگر از روش‌هایی است که می‌توانید استفاده کنید.

فرنچ پرس را می‌توان در هرجایی به خوبی پیدا کرد. این وسیله‌ی کاربردی به کمک شما آمده و به خوبی می‌توانید نوشیدنی‌های خود را با استفاده از آن به مرحله‌ی دم برسانید.

برای دم کردن چای سبز با فرنچ پرس ، کافی است مقداری مورد نظر آب جوش را درون محفظه ریخته و برگ‌های چای سبز را به آن اضافه کنید. پس از گذشت 5 تا 10 دقیقه به کمک صافی درون فرنچ پرس، به خوبی برگ‌ها جدا شده و می‌توانید نوشیدنی بسیار خوش طعمی را میل کنید. از فرنچ پرس می‌توان در دیگر موارد از جمله قهوه نیز استفاده نمود.

انواع چای

چای آشناترین و پراستفاده‌ترین نوشیدنی در میان مردمان ایران است. این موضوع سبب شده تا توجه افراد به تنوع و خاصیت‌ چای جلب بشه

نکاتی در خصوص طریقه‌ی دم کردن چای سبز

حتماً دقت کنید در دم کردن چای سبز از آب جوش استفاده نکنید چرا که این کار باعث تلخی چای شما می‌شود. اگر به آب درون کتری به هنگام جوش آمدن دقت کنید، قبل از رسیدن به دمای جوش حباب‌هایی را در ته کتری می‌بینید، در هنگام رسیدن به این مرحله می‌توانید از آب موجود درون کتری استفاده کنید چرا که این آب مناسب برای دم کردن چای سبز می‌باشد. دم کردن چای سبز با فرنچ پرس کار شما را به خوبی آسان می‌کند.

در طریقه‌ی دم کردن چای سبز بهتر است از برگ‌های چای سبز استفاده کنید چرا که برگ‌ها از طعم و عطر بهتری نسبت به چای کیسه‌ای برخوردار می‌باشند.

چای زنجبیل

احتمالاً همگی شما طعم زنجبیل در کلوچه‌ها را چشیده‌اید. این طعم را می‌توانید در چای نیز تجربه کنید. در دم کردن چای زنجبیل با رعایت کردن روش‌های صحیح می‌توانید طعمی لذتبخش را تجربه کنید.

 • در دم کردن چای زنجبیل از ریشه‌ی زنجبیل استفاده کرده و آن را در داخل فنجان بگذارید.
 • در ادامه آب جوش را به فنجان اضافه کرده و تا مدت زمان 5 تا 10 دقیقه صبر کنید.
 • اضافه کردن عسل به چای زنجبیل مزه و طعم بی نظیری به چایتان اضافه می‌کند.

برای دم کردن چای زنجبیل می‌توانید از پودر زنجبیل استفاده کرده و مقداری از آن را درون قوری ریخته و بگذارید تا دم بکشد، پس از آن می‌توانید نوشیدنی خود را با طعمی فوق‌العاده استفاده کنید.

چای ایرانی

در نحوه‌ی صحیح دم کردن چای ایرانی این نکته را در نظر داشته باشید که چای ایرانی دارای درجه‌بندی مختلفی می‌باشد. این درجه‌بندی شامل چای زرین سرچین، چای ممتاز، چای قلم و چای شکسته می‌باشد.

در درجه‌بندی‌ها نحوه‌ی صحیح دم کردن چای ایرانی به صورت زیر می‌باشد:

 • چای زرین به مقدار 1 تا 5/1 پیمانه
 • چای ممتاز به مقدار 2 پیمانه
 • چای قلم به مقدار 5/2 پیمانه
 • چای شکسته به مقدار 3 تا 5/3 پیمانه

چای ایرانی یکی از نوشیدنی‌های محبوب هر ایرانی بوده و خاصیت‌های فوق‌العاده‌ای از جمله موارد زیر دارد:

 • باعث بهبود روند گردش خون می‌شود
 • از بین بردن احساس خستگی
 • آرامبخش برای قلب
 • جلوگیری از بیماری‌های قلبی، عروقی و مغزی
 • افزایش آب بدن

با کمک نحوه‌ی صحیح دم کردن چای ایرانی، به خوبی می‌توانید از این نوشیدنی فوق‌العاده استفاده کرده و نتایج بی نظیر آن را به خوبی مشاهده کنید.

چای سفید

این نوع چای از گلبرگ‌های تازه چای به دست آمده و خاصیت‌های درمانی بسیاری از جمله کاهش ابتلا به سرطان، جلوگیری از بروز حملات قلبی، کاهش وزن و … می‌پردازد. چای سفید علاوه بر خاصیت‌های گفته شده، به سلامت و زیبایی پوست نیز اضافه می‌کند.

بیشتر بخوانید  طرز تهیه چای و دمنوش

اگر روش صحیح دم کردن چای سفید را به خوبی انجام دهید، نتیجه‌ی آن رنگ زرد کمرنگ می‌شود. در ادامه شما را با روش صحیح دم کردن چای سفید آشنا می‌کنیم.

 • دما لازم آب برای دم کردن چای سفید، دمایی بین 75 تا 85 درجه سانتی گراد می‌باشد.
 • پس از تهیه مقدار لازم دمای آب، برگ‌های چای سفید را درون قوری یا لیوان خود ریخته و درب آن را پوشانده تا دم بکشد.
 • در روش صحیح دم کردن چای سفید مدت زمان مورد نیاز برای دم کشیدن چای 5 تا 10 دقیقه می‌باشد.
 • چای را در هنگام استفاده از صافی عبور داده و پس از آن می‌توانید این طعم بی نظیر را چشیده و لذت ببرید.

در روش صحیح دم کردن چای سفید، توصیه می‌شود از برگ‌های چای استفاده کنید چرا که برگ‌ها علاوه برداشتن طعم و مزه‌ی تازه و جدید، دارای مواد مغذی و پر خاصیت می‌باشد.

چای سفید را می‌توانید به صورت کیسه‌ای نیز استفاده کنید.

چای سفید نیازمند مراقبت و دقت بسیار بیشتری نسبت به دیگر انواع چای می‌باشد، بنابراین دقت کنید چایتان به خوبی دم کشیده باشد.

چای گل گاو زبان

این دمنوش فوق‌العاده طبع گرمی داشته و دارای خاصیت‌های درمانی و دارویی بسیار زیادی می‌باشد. طرز دم کردن چای گل گاو زبان با استفاده از برگ‌ها و گل‌های گیاه گل گاو زبان می‌باشد.

در گل گاو زبان می‌توانید از دیگر ترکیبات استفاده کنید تا دمنوش‌های جدید و خوش طعمی را خلق کنید. از جمله این ترکیبات می‌توان به گل گاو زبان و بابونه و سنبل الطیب، گل گاو زبان و سنبل الطیب، گل گاوزبان و لیمو عمانی، گل گاوزبان و اسطوخودس و … دیگر ترکیبات بی نظیر اشاره کرد.

چای بابونه

احتمالاً همگی شما با این دمنوش فوق‌العاده آشنایی دارید. دمنوش بابونه یکی از گیاهانی است که دارای خاصیت‌های دارویی و درمانی بسیاری می‌باشد. علاوه بر خاصیت‌های درمانی، چای یا دمنوش بابونه نوعی خاصیت آرامبخش نیز دارد.

در طریقه‌ی دم کردن چای بابونه می‌توانید از ترکیبات دیگری مانند عسل، بهارنارنج و دارچین استفاده کرده تا طعم و مزه‌ی جدیدی را تجربه کنید.

طریقه‌ی دم کردن چای بابونه به این شکل است که مقداری از بابونه‌ی خشک شده را درون فنجان یا قوری ریخته و پس از آن مقداری آب جوش بریزید و اجازه دهید تا به خوبی دم بکشد.

پس از مدت زمان 3 دقیقه می‌توانید با استفاده از ترکیبات نام برده، دمنوش یا چای خود را میل کنید.

چای ماسالا

چای ماسالای هندی ترکیباتی از جمله فلفل، زنجبیل، دارچین، هل و میخک می‌باشد. در طرز دم کردن چای ماسالا می‌توانید از ترکیباتی مانند جوز هندی، زعفران، نعناع و شکر استفاده کنید.

تا به اینجا انواع چای‌ها با استفاده از آب جوش قابل دم کشیدن بودند، اما در طرز دم کردن چای ماسالا باید از شیر استفاده کنید.

روش درست کردن چای ماسالا

 • در طرز دم کردن چای ماسالا نیازمند مقداری شیر برای گرم کردن، هستید.
 • پس از آن از چای سیاه یا سبز، با توجه به علاقه‌تان، مقداری به شیر اضافه کنید.
 • سپس با اضافه کردن مقدار کمی ادویه ماسالا، نوشیدنی گرم و خوش طعم شما آماده می‌شود.
 • در صورت استفاده از چای ماسالا آماده و به صورت پودری، تنها لازم است پودر را درون شیر گرم ریخته و اجازه دهید تا دم بکشد.

به همین راحتی نوشیدنی شما آماده شده و می‌توانید از طعم و مزه‌ی آن نهایت استفاده را ببرید.

سخن آخر …

در این مطلب شما را با نحوه صحیح دم کردن چای ایرانی و دیگر انواع چای‌ها آشنا کردیم. خاصیت فوق‌العاده‌ی چای می‌تواند به درمان یا پیشگیری بسیاری از بیماری‌ها کمک کند. شما چه مقدار چای در روز مصرف می‌کنید؟ چای مورد علاقتان چه طعمی است؟ لذت یک‌هوای بارانی در کنار نوشیدن چای چندین برابر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *