دسته‌بندی نشده

چای اولانگ چیست؟

چای اولانگ، یکی از محبوب‌ترین چای‌هایی است که تولید‌کننده اصلی آن، کشور چین است. این چایی، دارای خاصیت‌های بسیاری می‌باشد که باعث شده است علاقه‌مندان زیادی در سایر نقاط جهان پیدا کند. این چای برای لاغری، دیابت، سلامتی بدن و… مورد مصرف قرار می‌گیرد. در این مطلب به شما خواهیم گفت چای اولانگ چیست، چگونه تولید می‌شود و چه خواصی دارد.

چای اولانگ از کجا به دست می‌آید؟

این چای، دقیقاً از همان گیاهی که چای سیاه و چای سبز از آن تهیه می‌شوند، به دست می‌آید. اگرچه سه نوع چای اولانگ، سیاه و سبز، همگی از یک گیاه به دست می‌آیند، اما طرز تهیه متفاوت هر کدام، باعث شده است که هر کدام از این چای‌ها، خواص منحصر به فرد مربوط به خودشان را داشته باشند.

این چای از گیاهی به نام کاملیا سیننسیس به دست می‌آید. برای تولید این چای، از فرآیندی به نام اکسیداسیون استفاده می‌شود. هنگامی که فرایند اکسیداسیون برگ‌های گیاه کاملیا سیننسیس، به حد بسیار کمی رشد کند، چای سبز به وجود خواهد آمد. در صورتی که فرآیند اکسیداسیون در چای سبز ادامه پیدا کند، چای تیره‌تر خواهد شد و پس از اتمام فرآیند اکسیداسیون، چای سیاه تولید می‌شود

چای اولانگ

نحوه تولید اولانگ

چای اولانگ زمانی تولید می‌شود که فرآیند اکسیداسیون در تبدیل چای سبز به چای سیاه، نیمه کاره انجام شود. یعنی اینکه در هنگام فرآیند اکسیداسیون چای سبز، ابتدا اولانگ تولید می‌شود و سپس چای سیاه تولید خواهد شد.

اولانگ از چه موادی تشکیل شده است؟

چای اولانگ، همانند چای‌های سیاه و سبز، دارای آنتی اکسیدان‌های مختلف و مفید است. پاد اکسنده‌ها، یا همان آنتی اکسیدان‌ها، موادی هستند که مانع فرایند اکسیداسیون می‌شوند. هنگامی که در بدن، فرآیند اکسیداسیون رخ می‌دهد، رادیکال‌های آزاد ایجاد خواهند شد که می‌توانند بافت‌های بدن را تخریب کرده و حتی باعث ایجاد سرطان شوند. آنتی اکسیدان‌ها در بدن، می‌توانند این رادیکال‌ها را خنثی کنند و از بروز سرطان و آسیب بافتی جلوگیری کنند.

چای اولانگ، دارای انواعی از ویتامین‌ها می‌باشد. مواد معدنی مختلف نیز به فراوانی دراین چای یافت می‌شوند. یکی از فراوان‌ترین مواد موجود در آن، منگنز است. منگنز، یکی از مواد معدنی است که به مقدار بسیار کم در بدن انسان یافت می‌شود. این عصر ماده‌ای مهم است که نقشی اساسی در لخته شدن خون و صحت عملکرد مغز بازی می‌کند.

یکی دیگر از مواد معدنی که در این چای یافت می‌شود، سدیم است. سدیم موجود دراین چای، بسیار زیاد نیست و نمی‌توان برای تامین سدیم مورد نیاز بدن، تنها از اولانگ استفاده نمود. سدیم با توجه به نقش مهمی که در بدن ایف می‌کند در فرآیند عصبی نقش بسیار مهمی دارد.

بیشتر بخوانید  معرفی دمنوش برای درمان عفونت ادراری

کلسیم در تقویت استخوان‌ها و رشد آن‌ها نقش دارد. این عنصر فلزی دراین چای نیز یافت می‌شود. یکی از موادی که در چای اولانگ وجود دارد، آمینو اسید تیانین است. این آمینو اسید، در ساخته شدن پروتئین‌های بدن نقش دارد و همچنین آرامش بخش است. از مواد دیگری که در این چای وجود دارد، می‌توان به کربوهیدرات، فسفر، روی، نیاسین، کافئین و… اشاره کرد.

خواص چای اولانگ

بسیاری از انسان‌ها در سایر نقاط جهان از این چای استفاده می‌کنند. این چای خواص بسیار زیادی دارد و به دلایل مختلفی مصرف می‌شود. در ادامه به بررسی این خواص می‌پردازیم.

لاغری با اولانگ

یکی از مهمترین دلایل مصرف چای اولانگ، این است که این چای می‌تواند باعث کاهش وزن شود. همچنین می‌تواند فعالیت و عملکرد سلول‌های چربی را افزایش دهد.

هنگامی که مصرف چربی بیش از اندازه مورد نیاز باشد، این چربی‌های اضافه، در بافت‌های چربی ذخیره شده و باعث اضافه وزن می‌شوند. این چای می‌تواند، فعالیت سلول‌های چربی واقع در بافت چربی را تحریک کرده و با افزایش فعالیت آنها موجب مصرف و یا سوختن سلول‌های چربی شوند. در نتیجه مصرف این چای، می‌تواند به فرآیند لاغر شدن کمک کند.

از بین رفتن رادیکال‌های آزاد با اولانگ

رادیکال‌های آزاد، موادی هستند که در بدن انسان در اثر واکنش‌های شیمیایی به وجود می‌آیند. بدن انسان برای پاکسازی رادیکال‌های آزاد به ریز مغذی‌ها نیاز دارد. پاد اکسنده‌ها یا همان آنتی اکسیدان‌ها، یکی از مهمترین ریز مغذی‌ها هستند که می‌توانند به سرعت، رادیکال‌های آزاد را از بین ببرند. چای اولانگ، سرشار از آنتی اکسیدان‌های مختلف است. در نتیجه مصرف آن می‌تواند از فعالیت رادیکال‌های آزاد جلوگیری کند.

رادیکال‌های آزاد، موادی هستند که میل بسیار زیادی به دریافت الکترون از اتم‌های دیگر دارند، بنابر این به بافت‌های اطراف حمله می‌کنند و ممکن است که باعث ایجاد سرطان شوند. پس می‌توان نتیجه گرفت که مصرف این چای از بروز سرطان جلوگیری می‌کند.

جلوگیری از پوکی استخوان با چای اولانگ

پوکی استخوان، زمانی ایجاد می‌شود که بافت زمینه‌ای استخوان، تحلیل برود و حفره‌هایی در استخوان ایجاد شود. یکی از موادی که در بافت زمینه‌ای استخوان به فراوانی یافت می‌شود، کلسیم است. در صورت وجود مقدار کافی کلسیم، ماده زمینه‌ای در استخوان‌ها ساخته می‌شود و از پوکی استخوان جلوگیری می‌شود. شما از طریق مصرف چای اولانگ می‌توانید بخشی از کلسیم مورد نیاز بدن خود را تامین کنید. در نتیجه، مصرف روزانه این چای، می‌تواند از پوکی استخوان جلوگیری کند.

بیشتر بخوانید  طرز تهیه انواع دمنوش‌های میوه‌ای

تراکم دندان‌ها

دندان‌ها از جنس استخوان هستند و نسبت به استخوان‌های دیگر بدن از استحکام بیشتری برخوردار هستند. کلسیم مهم‌ترین ماده برای مستحکم ماندن دندان است. چای اولانگ می‌تواند کلسیم مورد نیاز دندان‌ها را تامین کند.

کنترل بیماری دیابت با چای اولانگ

دیابت نوع 1، بیماری خود ایمنی است و دیابت نوع 2، بر اثر وراثت یا اضافه وزن در سنین بالاتر از چهل سال ایجاد می‌شود. در این بیماری، قند خون به مقدار قابل توجهی بالا می‌رود و در صورت عدم کنترل، ممکن است عوارض جبران ناپذیری داشته باشد.

نوشیدن چای اولانک با کاهش قند خون و با این کار موجب آن شود که قند خون افراد از یک حد خاصی بالاتر نرود.

سلامت پوست با چای اولانگ

مصرف چای اولانگ، تأثیر مثبتی بر روی سلامت پوست دارد و موجب شادابی پوست انسان می‌شود. طبق آزمایشات انجام شده، مصرف این چای می‌تواند برخی از بیماری‌های پوستی را درمان کند. برای مثال، افرادی که دچار اگزما بودند، توانستند با مصرف کردن آن، بهبود پیدا کنند.

انرژی زایی

چای اولانگ، دارای مقداری کافئین است. کافئین، یک آلکالوئید است و می‌تواند سطح انرژی بدن را افزایش دهد و از خواب جلوگیری به عمل آورد. کافئین، همچنین می‌تواند فعالیت سلول‌های چربی را تحریک کرده و باعث کاهش وزن شود. به این دلیل است که این چای در برخی از رژیم‌های غذایی جا داده شده است.

عوارض مصرف بیش از حد

چای اولانگ
Cup of oolong tea and accessories

چای اولانگ به علت داشتن کافئین، برای افرادی که دچار کم خونی شدید هستند مناسب نیست. کافئین، از جذب شدن آهن در روده باریک جلوگیری می‌کند. آهن، یکی از موادی است که در ساخته شدن هموگلوبین خون، نقش دارد.در صورتی که آهن مورد نیاز بدن جذب نشود، فرد دچار کم خونی می‌شود، زیرا در صورتی که هموگلوبین ساخته نشود، گلبول‌های قرمز نیز ساخته نخواهند شد.

درست است که آنتی اکسیدان‌ها، می‌توانند رادیکال‌های آزاد موجود در بدن را از بین ببرند، اما اگر مقدار آنتی اکسیدان‌ها بیش از حد افزایش یابد، مشکلات زیادی برای بدن به وجود خواهد آمد. از جمله عوارض وجود بیش از حد آنتی اکسیدان‌ها، سرطان، زوال عقل و… می‌باشد، در نتیجه نباید در مصرف این چای، زیاده روی کرد. مصرف چای اولانگ در زمان بارداری، عوارض جبران ناپذیری دارد. این چای، به‌دلیل وجود کافئین، برای جنین مضر است و مصرف آن می‌تواند مشکلاتی را برای جنین به وجود بیاورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *